Vlad Talashchenko

Zachęcamy do przeczytania relacji studenta turystyki i rekreacji PWSTE w Jarosławiu ze studiów na portugalskim Uniwersytecie Azorów w ramach programu Erasmus+!

Piąty semestr studiowałem na Azorach w University of Azores w Portugalii. Pomógł mi w tym program Erasmus+ działający w PWSTE w Jarosławiu i Dział Współpracy Międzynarodowej, kierowany przez Panią Magdalenę Bojarską. Moje oczekiwania zostały w pełni spełnione. Wszystko było na najwyższym poziomie. Wyspa San Miguel, gdzie mieszkałem, to raj na ziemi i najlepsze miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie i ciekawie spędzać czas. Administracyjne centrum wyspy - miasto Ponta Delgada, to bardzo piękne i wygodne w codziennym funkcjonowaniu miasteczko. Mieszkałem w domu studenckim UAC w pobliżu uniwersytetu.
Warunki w akademiku - ekstraklasa. Każdy ma 1-osobowy pokój. Akademik zdobył wiele nagród za unikalną architekturę, a sam uniwersytet znajduje się pośrodku dużego ogrodu botanicznego. Atmosfera i kampus pomagają w byciu skupionym i zawsze optymistycznie patrzeć na otaczającą rzeczywistość.

Na terenie uniwersytetu możesz znaleźć wszystko, czego student może potrzebować. Studia miałem w języku angielskim. Wiele praktycznych zajęć i ciekawych projektów (dlatego nie chciałem uciekać z wykładów :)))) W razie potrzeby każdy jest otwarty i chętny do komunikacji i pomocy.

Harmonogram pozwala znaleźć czas na atrakcje. Student ma możliwość pracować w uczelni kilka godzin w tygodniu, za co otrzymuje darmowe zakwaterowanie lub różnego rodzaju obniżki. Życie na wyspach jest tańsze niż na kontynencie, dlatego stypendium otrzymane z programu Erasmus+ pokrywało wszystkie moje wydatki. Bardzo polecam to miejsce każdemu studentowi, szczególnie tym, którzy studiują w Instytucie Stosunków Międzynarodowych.

Oceniając z perspektywy, stwierdzam, że zalet wyjazdu było mnóstwo. Do najważniejszych należy rozwój własnej osobowości. Nauczyłem się niezależności, stając się bardziej dojrzałym wewnętrznie i tolerancyjnym. Chciałem się sprawdzić, poznając swoje możliwości. Jestem z siebie zadowolony, gdyż osiągnąłem postawione przed sobą cele. Przeszedłem pewnego rodzaju przemianę, jeśli chodzi o plany na przyszłość.

Po studiach planuję wyjazd na praktykę, także w ramach Erasmusa+ już jako absolwent!

Vlad Talashchenko