img 20190314 124621 318

Wśród 19 studentów, którzy zdecydowali się na wyjazd na zagraniczne studia znajdują się Viktoriia Basha i Łukasz Mac z bezpieczeństwa wewnętrznego, którzy na swojego Erasmusa+ wybrali Wyższą Szkołę Zarządzania Bezpieczeństwem w Koszycach na Słowacji.

Program Erasmus+ stwarza szansę podjęcia studiów za granicą, z której skorzystaliśmy my studenci z PWSTE w Jarosławiu. Nie ukrywam, to był jeden z najlepszych wyborów, jakiego moglibyśmy dokonać jako studenci.

Ja i Łukasz wybraliśmy University of Security Management w Koszycach na Słowacji. Naszą przygodę rozpoczęliśmy w lutym. Dlaczego Słowacja? Często zadawane pytanie. Po pierwsze, blisko do domu na święta:) a po drugie o wiele łatwiej się porozumieć, bo wbrew pozorom słowacki nie jest trudny i da się go zrozumieć. Pierwsze dwa tygodnie to był czas na zapoznanie się z uczelnią i ludźmi, z którymi mieliśmy spędzić cały semestr. Uczelnia przyjęła nas bardzo miło, nasza Pani koordynator ze Słowacji zapoznała nas z grupą i dzięki temu szybko przystosowaliśmy się do naszych kolegów ze Słowacji. Wykładowcy w stosunku do nas byli wyrozumiali, pomocni i bardzo mili.

Kolejne tygodnie mijały szybko i według podobnego schematu od poniedziałku do czwartku chodziliśmy na zajęcia, a w wolnym czasie zwiedzaliśmy nowe piękne miejsca na Słowacji.

Program Erasmus+ niesie ze sobą wielorakie korzyści akademickie. Jednym z powodów dlaczego chcieliśmy jechać było zwiększenie swoich szans na rynku pracy, możliwość przebywania przez dłuższy czas w obcym kraju, poznanie nowych ludzi, dobra zabawa, zwiedzanie ciekawych miejsc, zdobycie nowych doświadczeń, poczucie odpowiedzialności, podniesienie poziomu wiedzy, a także poznanie obcych kultur. Jedną z zalet programu Erasmus+ jest rozwój własnej osobowości. Poznajemy swoje możliwości, zdobyliśmy umiejętność radzenia sobie przebywając daleko od domu. W trakcie pobytu za granicą staliśmy się pewniejsi siebie, dojrzalsi, niezależni, mamy sprecyzowane plany życiowe na kilka lat do przodu.

‌Program Erasmus+ to inicjatywa, której boi się wielu studentów. W końcu wiąże się ona z wyjazdem na długi czas i wieloma kilometrami dzielącymi nas od rodziny. Jednak jeśli ktoś już się na to zdecyduje, odczuwa zadowolenie z powrotu do domu, ponieważ jest to niesamowita przygoda dla młodych osób.

Viktoriia Basha