20170424 28

W dniach 24-28 kwietnia 2017 r. w ramach programu Erasmus+ PWSTE w Jarosławiu gościła nauczycieli akademickich reprezentujących Ivan Franko National University of Lviv - Narodowy Uniwersytet im. Ivana Franko we Lwowie na Ukrainie, a konkretnie reprezentację Wydziału Zarządzania Finansami i Biznesem. Do PWSTE w Jarosławiu naukowcy przyjechali na zaproszenie mgr Magdaleny Bojarskiej, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, odpowiadającej za organizację pobytu.

Realizując wymianę doc. dr Iryna Pasinovych, doc. dr Sofia Smolińska i doc. dr Iryna Yasinovska jako kolejni naukowcy skorzystały z programu Erasmus+ rozszerzającego zakres dotychczasowych działań o kraje spoza Unii Europejskiej w ramach mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni wynikającej ze współpracy PWSTE w Jarosławiu z krajami partnerskimi. W skład delegacji weszła również dr Ivanna Myshchyshyn, Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus+ Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franko.
Podczas pobytu skoncentrowanego wokół Instytutu Ekonomii i Zarządzania i kierunków finanse i rachunkowość oraz zarządzanie wykładowcy podjęci zostali przez dr inż. Katarzynę Kucab-Bąk, będącą Koordynatorem Instytutowym Programu Erasmus+. W trakcie kilkudniowych spotkań, dyskusji poddano ramy trwającej od kilku lat oraz przyszłej współpracy w dziedzinie organizacji wymiany młodzieży, jak również organizacji konferencji, czy też wspólnych publikacji.

Goście odwiedzili JM Rektora, prof. nadzw dr. hab. Krzysztofa Rejmana oraz Prorektora ds. Studenckich, dr. inż. Ryszarda Pukałą, odbierając dyplom poświadczający aktywne prowadzenie zajęć ze studentami podczas kilkudniowego pobytu w ramach programu Erasmus+ w naszej Uczelni.
Zwiedzili poszczególne jednostki Kampusu naszej Uczelni, a spotykając się z wykładowcami zaplanowali kolejne spotkania. Zaprezentowano im Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne z siłownią, studiem do ćwiczeń rehabilitacyjno-rekreacyjnych oraz pokojem z fotelami do samomasażu.

Zagraniczni goście podkreślili nowoczesne wyposażenie naszej Uczelni, byli zachwyceni uczelnianą biblioteką, a przede wszystkim serdecznym i profesjonalnym przyjęciem.
Treść programu nauczania doc. dr Iryny Pasinovych obejmowała przeprowadzanie wykładów z obszaru zarządzania finansami małych przedsiębiorstw, metod oceny ich sytuacji finansowej i obserwację sposobów na jej poprawienie. Podjęto dodatkowo tematykę nowoczesnych metod i narzędzi stosowanych w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, zwracając uwagę słuchaczy na problemy związane z angażowaniem i wykorzystaniem zasobów finansowych przedsiębiorstw na Ukrainie i w Europie
Doc. dr Sofia Smolińska dokonała analizy i oceny stabilności banków oraz ich kondycji finansowej. Mówiła o sposobach gwarancji oraz płynności i wypłacalności banków, przedstawiając studentom również mierniki oceny efektywności i ryzyka – dokonała przeglądu ich działalności.

Z kolei podczas spotkań ze studentami doc. dr Iryna Yasinovska zaprezentowała kwestie stabilności finansowej przedsiębiorstwa z metodami analizy, problemami i sposobami asekuracji. Omówiła wskaźniki płynności finansowej wykorzystywane w analizie finansowej przedsiębiorstw.

oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu