Ludes

W drugiej połowie maja 2017 r. z zagranicznymi studentami kształcącymi się w PWSTE w Jarosławiu realizując program Erasmus+ spotkali się wykładowcy reprezentujący LUDES (Higher Education Institution) Foundation na Malcie w ramach upowszechniania wiedzy z zakresu współpracy międzynarodowej i prezentowanych dziedzin naukowych. Goście: prof. dr Fabio Gabrielli, prof. dr Glenda Cappello oraz prof. dr Lucio Tonello z LUDES HEI, Malta przebywali w jarosławskiej Uczelni pod opieką ks. prof. nadzw. dr. hab. Andrzeja Rogalskiego, wykładowcy PWSTE, prowadzącego cotygodniowe anglojęzyczne zajęcia dla studentów z Hiszpanii, Rumunii i Turcji.

Przedstawiciele partnerskiej uczelni wzięli również czynny udział w V Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej autorstwa kadry Instytutu Ochrony Zdrowia PWSTE zatytułowanej „Interdyscyplinarne aspekty urody, zdrowia i choroby”. Głównymi adresatami sympozjum była grupa zawodowa pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników medycznych, dietetyków, pracowników socjalnych, kosmetologów oraz studentów i absolwentów tych kierunków. Do dyskusji zaproszono także przedstawicieli innych środowisk naukowych.

Jedna z sesji, zatytułowana ZDROWIE PUBLICZNE I PRACA SOCJALNA W WYMIARZE INTERDYSCYPLINARNYM, której współmoderatorem był prof. Andrzej Rogalski, stała się miejscem do wygłaszanych poglądów partnerów, z którymi jarosławska Uczelnia prowadzi bilateralną współpracę naukową, edukacyjną i kulturalną.

Prof. dr Glenda Cappello przedstawiła referat zatytułowany „The power of motivation within the educational projects. Potęga motywacji w projektach edukacyjnych”. Z kolei prof. dr Fabio Gabrielli i prof. dr Lucio Tonello zaprezentowali teoretyczne rozważania nad wpływem świadomości na realizm depresyjny. Stream of Consciousness and Depressive Realism: a theoretical approach.

Po kilkudniowym pobycie w Jarosławiu zagraniczni wykładowcy z LUDES HEI, Lugano Campus byli zachwyceni naszą Uczelnią. Spotkali się z Dyrekcją Instytutu Ochrony Zdrowia oraz Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, mgr Magdaleną Bojarską, planując ramy przyszłej współpracy z wykorzystaniem programu Erasmus+.

Zaprezentowano im również poszczególne jednostki naszej Uczelni, łącznie z Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjnym oraz siłownią, studiem do ćwiczeń rehabilitacyjno-rekreacyjnych i pokojem z fotelami do samomasażu, którego zwiedzenie stanowiło przysłowiową "Wisienkę na torcie".

oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu