2017608 konferencja

W dniu 8 czerwca 2017 r. w PWSTE w Jarosławiu odbyła się III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „DOBROCZYNNOŚĆ, FILANTROPIA I PRACA SOCJALNA”. Uroczystego otwarcia obrad w imieniu JM Rektora naszej Uczelni, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofa Rejmana dokonał dr inż. Ryszard Pukała, Prorektor ds. Studenckich.

W założeniu organizatorów priorytetem konferencji była szeroko rozumiana promocja pracy socjalnej, działalności pracowników socjalnych oraz pomocy społecznej ze zwróceniem szczególnej uwagi na codzienne problemy grupy zawodowej pracowników realizujących zadania pomocy społecznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele środowiska akademickiego oraz praktycy w zawodzie, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu.

Obrady poprzedziła SESJA PLENARNA zatytułowana „Praca socjalna w perspektywie XXI wieku”, nad którą nadzór merytoryczny sprawowali: ks. prof. nadzw. dr hab. Andrzej Rogalski i dr Małgorzata Dziechciaż.
W obrębie tematu konferencji debatowano w ramach dwóch paneli dyskusyjnych, z których pierwszy moderowany był przez prof. wizyt. dr. hab. Kamila Kardisa, dr Martę Cebulak i dr Barbarę Stawarz. Zaprezentowane wystąpienia skoncentowane były wokół zagadnień dobroczynnych i charytatywnych organizacji pomocy społecznej, o których traktował I moduł. Swoje przemyślenia oraz wyniki badań zaprezentowali naukowcy z wielu uczelni polskich i zagranicznych, jak słowacki Uniwersytet Preszowski w Preszowie. Gościnnie pojawili się także wykładowcy z University of Harran w Turcji.
Rozważania kierowanego przez ks. prof. nadzw. dra hab. Andrzeja Rogalskiego, dr Alicję Kłos i mgr Magdalenę Bojarską - panelu II „Wolontariat i filantropia jako narzędzie wsparcia społecznego" wypełniły wystąpienia autorstwa prelegentów reprezentujących Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, jak również studentów naszej Uczelni.
Głos zabrał także ks. dr Franciszek Rząsa, Przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "Wzrastanie" oraz ks. dr Piotr Baraniewicz, Duszpasterz Akademicki PWSTE w Jarosławiu.
Konferencja została objęta honorowym patronatem: Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla; Starosty Powiatu Jarosławskiego, Tadeusza Chrzana oraz Burmistrza Miasta Jarosławia, Waldemara Palucha.
Opiekę medialną nad wydarzeniem sprawowały: Gazeta Jarosławska oraz Telewizja Internetowa pod24.info

oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu