20171127 29

„Jedność w różnorodności. Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze polsko-słowackiego pogranicza”, pod tym hasłem odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana w dniach 27-29 listopada 2017 roku w PWSTE w Jarosławiu.
Obrady zaplanowane w Bibliotece naszej Uczelni poprzedziły wystąpienia JM Rektora, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofa Rejmana, który jako Gospodarz dokonał otwarcia spotkania oraz doc. dr. inż. Petera Adamišina, Prorektora Uniwersytetu Preszowskiego na Słowacji, współorganizatora przedsięwzięcia.
Zaszczyt powitania gości przypadł mgr Beacie Rejman, Dyrektor Biblioteki PWSTE w Jarosławiu.
W spotkaniu udział wzięli ks. Prałat Andrzej Surowiec, Archiprezbiter Jarosławski oraz Tadeusz Chrzan, Starosta Powiatu Jarosławskiego i reprezentant Burmistrza Miasta Jarosławia, jak również wykładowcy i studenci PWSTE i dyrektorzy, kadra oraz uczniowie szkół uczestniczących w projekcie.

Założeniem organizatorów konferencji było przedstawienie najnowszych wyników badań z zakresu edukacji międzykulturowej na tle uwarunkowań regionalnych. Swoje przemyślenia zaprezentowali specjaliści w dziedzinie socjologii, pracy socjalnej, pedagogiki, jak również zarządzania, historii i międzykulturowych studiów europejskich.
Wśród oczywistych celów sympozjum najważniejsze wydają się korzyści płynące z promowania postaw przeciwstawiania się dyskryminacji i ksenofobii, a także eliminowania stereotypów, poprzez generowanie otwartości wobec świata różnych ras, religii i narodowości oraz dialogu między społeczeństwami, opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji. Prelegenci starali się podnieść świadomość oraz uwrażliwić uczestników spotkania na różnego rodzaju uprzedzenia.
Szerokie grono naukowców podjęło starania poszerzające własną tożsamość jednostkową i społeczną słuchaczy przez kontakt z innymi kulturami, kształtowanie rozumienia odmienności kulturowych, wyzbywanie się uprzedzeń, a także przekazanie wiedzy teoretycznej z zakresu edukacji międzykulturowej, pozwalając na rozwój praktycznych umiejętności w dziedzinie tworzenia dialogu multikulturowego w środowisku akademickim oraz szkolnym i społeczno-zawodowym.
W obrębie tematu spotkania debatowali reprezentanci wielu uczelni polskich i zagranicznych, jak: Uniwersytet Preszowski w Preszowie, Uniwersytet Katolicki w Rużomberku, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Lwowski Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski, a także Uniwersytet Śląski w Katowicach, Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Grupa Uczelni Vistula w Warszawie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, czy też Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie.
Do udziału w projekcie zaproszono nauczycieli i uczniów reprezentujących: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwkowej, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu.
Sympozjum zorganizowano w ramach projektu nr INT/EK/PO/3/I/B/0097 Jedność w różnorodności. Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze słowacko-polskiego pogranicza, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Partnerem Wiodącym mikroprojektu jest Uniwersytet Preszowski w Preszowie.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Jarosławski oraz Burmistrz Miasta Jarosławia. Opiekę medialną konferencji zapewniły Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie oraz telewizja internetowa pod24.info.


________________________________________
Autor zdjęć i tekstu, mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu