ORSZAK

W obchodzoną 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, określaną potocznie jako „Święto Trzech Króli" ulicami naszego miasta przeszedł, organizowany już po raz siódmy w Jarosławiu, Orszak Trzech Króli. Niosący duchowe przesłanie wszystkim mieszkańcom Orszak w tym roku zawierał dodatkowo postaci związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, do których należą Józef Piłsudski oraz Tadeusz Kościuszko. Wydarzenie zainaugurowała Msza Św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Gość Honorowy Ks. Abp Józef Michalik, Pasterz Diecezji Przemyskiej. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało: „Bóg jest dla wszystkich”.
Ze świętem łączą się piękne treści biblijne, ukazujące, że Bóg przychodzi do wszystkich, hojnie i z otwartością. Z kolei celem imprezy była promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich oraz uczczenie święta Trzech Króli.
Wyróżniający się w skali całego kraju, jarosławski Orszak z mocnym wątkiem patriotyczno-historycznym zawierał dodatkowo wiele akcentów z dziejów Polski, w których wiara i umiłowanie Ojczyzny kształtowały tożsamość narodową.
Głównym organizatorem koordynującym przedsięwzięcie od siedmiu lat jest Archiprezbiter Jarosławski, Ks. Prałat Andrzej Surowiec, który poprowadził przygotowywaną cały rok, uroczystość.
Składały się na nią barwne korowody - europejski, afrykański i azjatycki, które wyruszyły jednocześnie w samo południe w procesjach prowadzonych ulicami miasta sprzed jarosławskich kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Reformatów i Miłosierdzia Bożego. Każdym, oznaczonym innym kolorem, kierował jeden z królów.
Najwcześniej do celu dotarł czwarty Orszak Świętej Rodziny z Pastuszkami i osiołkiem, który powędrował z Kolegiaty Jarosławskiej.
Niebieski Orszak Afrykański ruszył z kościoła Ojców Reformatów, prowadzony przez Króla Baltazara. Zielonym Orszakiem Azjatyckim pokierował Król Melchior z kościoła Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Czerwonym Orszaku Europejskim z Królem Kacprem na czele, który wyruszył z kościoła Chrystusa Króla przeszły Władze Województwa, Powiatu i Miasta oraz Wójtowie wraz z dworem i rycerzami oraz dwórkami i młodzieżą ze wstążeczkami, a także pielęgniarkami, ratownikami, służbami mundurowymi i reprezentacją PWSTE w Jarosławiu, którą stanowili JM Rektor, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman oraz Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania, dr Tatiana Kożak-Siara, a także pracownicy i bardzo liczna grupa studentów także zagranicznych z programu Erasmus+.

Mocnym akcentem w Orszaku Europejskim była spora ilość Polskich Królów. Nowe postaci to Józef Piłsudski i Tadeusz Kościuszko. Znalazły się w nim znane z wcześniejszych orszaków sylwetki prezentujące Królów Polskich. Pojawili się Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, a także Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, czy Sobieski z Marysieńką. Były też wojska z różnych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych rekonstrukcyjnych ze słynnymi przywódcami polskiego wojska. Każdemu z monarchów towarzyszył orszak dworski i żołnierze. Imponująco prezentowała się dziecięca husaria towarzysząca królowi Janowi III Sobieskiemu.
Pięknie prezentowały się dobrze już znane elementy, jak powóz, w którym na jarosławski Rynek przyjechała Królowa wraz z dziećmi, aby złożyć Dzieciątku w darze upominki, a także wojska z różnych epok od średniowiecza do czasów współczesnych (muszkieterowie, rycerze św. Jerzego), jak również Arab z dużą grupą dzieci w strojach arabskich i pastuszkowie, którzy czuwali w Grocie Betlejemskiej przy ognisku. Organizatorzy zapewnili niecodzienną atrakcję w postaci żywego wielbłąda, na którym przyjechał czarnoskóry król afrykański. Po raz pierwszy pojawiły się także kucyki oraz egzotyczna alpaka.

Dzieci szkolne pełniły funkcje pasterzy, wojowników, pasterek i dwórek. Z kolei młodzież gimnazjalna niosła gwiazdy, sztandary i proporce towarzysząc królowi w roli rycerzy starszych. Natomiast młodzież szkół średnich i studenci wystąpili jako Służba Królewska odpowiadająca za zachowanie porządku na Rynku, rozdając przy tym korony, śpiewniki, kredę i opłatki każdemu uczestnikowi.
Przesłaniem wydarzenia było zachęcenie wszystkich mieszkańców aby w swoich domach kredą napisali na drzwiach litery K + M + B oraz 2018 rok. Jako pierwszy gest ten wykonał Ks. Abp Józef Michalik na symbolicznych drzwiach umiejscowionych na scenie jarosławskiego Rynku, z której wypuszczono na wolność symboliczne gołębie pokoju.
Przemarsz królów i ich barwnych orszaków, nawiązujący swą historią do tradycji jasełek zakończył się na Rynku, stanowiącym lokalne Betlejem, gdzie podzielono się opłatkiem, jako owoc spotkania z Jezusem i wspólnie kolędowano.
Impreza, promująca polską tradycję kolędniczą i wartości chrześcijańskie miała za cel uczczenie Święta Trzech Króli oraz wzmocnienie więzi między mieszkańcami, poprzez wspólne śpiewanie kolęd w trakcie przemarszu ulicami miasta i finalne włączenie się do grona kolędników na jarosławskim Rynku.


________________________________________
Autor zdjęć i tekstu mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu