Pasenko Tymenko

ZWIEDZAJ ŚWIAT I STUDIUJ Z PROGRAMEM ERASMUS+ W PWSTE W JAROSŁAWIU

Nazarii Pasenko i Roman Tymenko, studenci II roku zarządzania studiów magisterskich PWSTE w Jarosławiu w okresie 16.02.2016 r.-15.07.2016 r. przebywali na UNIVERSIDAD POLITÉCNICA DE CARTAGENA w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+.
Ich historia rozpoczyna się w niesamowitym kraju, gdzie spędzili 5 miesięcy dzięki stypendium otrzymanym z Erasmusa+. Mieszkali w pięknej Kartagenie, bogatej w bajeczne plaże i interesującą architekturę, na którą składa się imponujące budownictwo. W czerwcu odbywa się tam Międzynarodowy Tydzień Morski, w lipcu - Festiwal Mar de Musical, a w listopadzie - Międzynarodowy Festiwal Filmu Morskiego. Kartagena to także ważny punkt na mapie wojskowej i obronnej Hiszpanii ponieważ stacjonuje tutaj hiszpańska marynarka wojenna. Jak wspominają na co dzień miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, leżące nad Morzem Śródziemnym, gości liczne grupy turystów korzystających ze statków wycieczkowych. W Kartagenie otoczonej ze wszystkich stron przez góry i warte odwiedzenia stare zamki, nasi studenci wskazują na zapierający dech w piersiach widok na zlokalizowany w centrum miasta park, w którym można zaczerpnąć oddechu i uciec od miejskiego zgiełku.

Należy pamiętać, że celem ich wyjazdu była nauka, ale nawet wydział, na którym studiowali znajdował się w porcie.
Zachęcając do korzystania z programu Erasmus+, swoim kolegom radzą, aby nie martwili się, gdy podczas pobytu będą potrzebowali cichego miejsca do przygotowania projektu na zaliczenie zajęć lub naukę przed egzaminami - można to zrobić w przepięknym otoczeniu z niesamowitym widokiem na swoim wydziale – mówią.
Jeśli zapomnicie lub nie lubicie używać przyborów do pisania, nie musicie się tym przejmować ponieważ cały materiał jest udostępniany studentom online. Można się z nim zatem zapoznać w dowolnym czasie – wspominają.
Dla zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu Erasmusi polecają wędrówki po Kartagenie.
Trzeba również pamiętać o życiu społecznym w UPCT. Organizacja studencka "ESN Cartagena" proponuje wiele atrakcji, jak lekcje salsy, projekcje filmowe oraz różne tematyczne imprezy i eventy, czy też podróże z nowo poznanymi przyjaciółmi z wielu innych krajów.

Życząc świetnych wrażeń i bogatych doświadczeń z Erasmusem+, nasi studenci radzą, aby najlepiej wyjechać z dobrym przyjacielem, na którego zawsze można liczyć. Aczkolwiek wyjazdy indywidualne mają również swoje zalety ponieważ mnóstwo znajomych zdobywamy podczas pobytu za granicą.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020, który ZMIENIA ŻYCIE i OTWIERA UMYSŁY! PWSTE wysyła studentów do zagranicznych uczelni, z którymi podpisano umowy o partnerskiej wymianie. Współpracujemy z takimi krajami, jak: Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Rumunia, Francja, Belgia, Turcja, Litwa, Chorwacja, Łotwa, Włochy i Wielka Brytania. Lista porozumień jest stale poszerzana.
Erasmus+ oferuje studentom PWSTE dwa rodzaje wyjazdów:
• na studia semestralne lub całoroczne do zagranicznej uczelni (miesięczne stypendium 300-500 euro)
• na praktykę do zagranicznej instytucji (miesięczne stypendium 400-600 euro)

DAJ SUSA I SKOCZ NA ERASMUS PLUSA w PWSTE W JAROSŁAWIU!