dsc 0000
W dniu 7 października br. JM Rektor PWSTE w Jarosławiu, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman gościł delegację amerykańskich kongresmenów, finansistów, analityków, generałów i reprezentantów Polskiej Izby Handlowej w USA, a także współorganizujących wydarzenie: Senatora RP Mieczysława Golbę i Teresę Pamułę, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Dwumodułowe spotkanie zainaugurowano w Sali Senackiej jarosławskiej Uczelni, aby następnie przejść do Biblioteki, gdzie na gości czekała aula pełna wykładowców i studentów, ze znaczącym udziałem rozpoczynających studia w PWSTE w ramach programu Erasmus+ studentów zagranicznych.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał JM Rektor, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman oddając następnie głos towarzyszącemu delegacji Ireneuszowi E. Lubaczewski’emu Dyrektorowi Generalnemu Polskiej Izby handlowej w USA, który poprowadził panel.
 

W skład znamienitych osobistości z Waszyngtonu, goszczących pierwszy raz w naszej Uczelni weszli: John Kelly, amerykański generał United States Marine Corps, który 12 czerwca 2018 r. w Singapurze towarzyszył prezydentowi Donaldowi Trumpowi podczas pierwszego spotkania z Kim Dzong Unem. Ponadto od 20 stycznia do 31 lipca 2017 r. był Sekretarzem Bezpieczeństwa Krajowego USA, z kolei od 31 lipca 2017 do 2 stycznia 2019 roku szefem personelu Białego Domu. 20 stycznia 2017 r. został zaprzysiężony przez Wiceprezydenta Mike Pence na stanowisko Sekretarza Bezpieczeństwa Krajowego USA w gabinecie Donalda Trumpa. W lipcu 2017 r. został nowym Szefem Personelu Białego Domu, urząd oficjalnie objął 31 lipca 2017 r. W związku z tym zakończył urząd sekretarza w gabinecie prezydenta Trumpa. Obecna była także szara eminencja w Waszyngtonie, jedyna kobieta w USA, pełniąca funkcję dyrektora wielkiej organizacji republikańskiej Sarah Chamberlain, Prezes Zarządu, Republican Main Street Partnership, wspierającej blok zarządzający Partii Republikańskiej w Kongresie. Aktywnie działająca na rzecz kobiet w polityce. Rangę spotkania podniosła obecność Toma Reed’a, amerykańskiego adwokata, polityka i kongresmena, przedstawiciela USA w 23. okręgu kongresowym w NY, Republikanina, który należy do najbardziej dostępnych członków Kongresu od momentu objęcia urzędu. Wydarzenie bez precedensu dla jarosławskiej PWSTE spotęgowała obecność Toma Lee, współtwórcy i partnera zarządzającego Fundstrat Global Advisors, będącego jednocześnie jednym z najciekawszych analityków w Stanach Zjednoczonych. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczył również dr Tomasz Gigol z SGH w Warszawie.
Wystąpienia gości wywołały żywą dyskusję, w której uczestniczyli wykładowcy i zagraniczni studenci z Erasmusa+, następnie w bardzo miłej atmosferze pożegnaliśmy naszych amerykańskich przyjaciół.

________________________________________
Oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu