3

Jestem studentem pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Zdecydowałem się jechać do Stambułu na wymianę studencką, ponieważ dla mnie Turcja jest interesującym i "egzotycznym" krajem. Chciałem poznać odmienną kulturę, język, poszerzyć wiedzę w zakresie zarządzania oraz słyszałem też wiele bardzo dobrych opinii o wymianie studenckiej w Stambule. PWSTE w Jarosławiu umożliwiła mi wybór Istanbul Aydın University. Uniwersytet jest usytuowany w europejskiej części Stambułu, przyjmuje wiele studentów z zagranicy i posiada doświadczoną kadrę akademicką, która zdobywała wiedzę zarówno w kraju, jak i na świecie. W czasach pandemii pobyt był trochę utrudniony, większość czasu spędzało się w domu ze względu na godziny policyjne, nauka odbywała się online, ale bardzo profesjonalnie i w miłej atmosferze. Poziom edukacji był bardzo dobry, a wykłady interesujące. Zetknięcie z odmienną kulturą oraz poznanie wielu ludzi z różnych krajów niesie ze sobą wielkie doświadczenie. Mieszkanie w Turcji przez kilka miesięcy pozwoliło mi przyswoić podstawy trudnego języka tureckiego oraz poznać specyficzną mentalność ludzi, którzy tutaj są bardziej otwarci, niż w krajach europejskich. Miasto jest ogromne, lecz bardzo szybko można je poznać. Ma dużo do zaoferowania, jest tutaj wiele miejsc historycznych, kulturowych i rozrywkowych. Studenci z programu Erasmus+ są bardzo przyjaźni i pomocni. Tureccy również są zawsze chętni do pomocy, nawet jeśli nie znają języka angielskiego, starają się porozumieć i rozwiązywać problemy.

Dodatkowym plusem takiego wyjazdu była dla mnie również słoneczna pogoda oraz możliwość popróbowania kuchni tureckiej pełnej aromatów i zapachów przypraw. Będąc w Stambule spróbowałem różnych potraw jak: manti, pide, börek, baklava, turecki pudding, owoce morza, pilav i oczywiście mocnej herbaty i ayranu. Podczas wymiany studenckiej udało mi się zwiedzić różne miejsca. Niewiele jest miast o tak niesamowitej historii. Można tutaj zobaczyć wiele majestatycznych zabytków, a także wsłuchać się w modlitwy muezzina, odgłosy ruchu miejskiego, czy szum Bosforu. Zwiedziłem Hagie Sophie - kiedyś świątynia Chrześcijan, następnie meczet, a dziś muzeum; Błękitny Meczet - jeden ze wspaniałych przykładów islamskiej architektury; Hipodrom - dawniej znajdował się w tym miejscu hipodrom konstantynopolitański, arena wyścigów konnych i rydwanów, a obecnie miejsce spotkań turystów i mieszkańców; Pałac Topkapi - pałac, z którego rządzili Osmanowie; Wieża Galata - symbol miasta, który został wybudowany jeszcze za czasów chrześcijańskiego Konstantynopola; Pałac Dolmabahce - wizytówka miasta; Wielki Bazar - miejsce tureckiej miłości do handlu; Plac Taksim - centrum nowoczesnego, europejskiego i wyzwolonego Stambułu; żydowska dzielnica Balat i grecki Fener - czyli kolorowy i hipsterski Stambuł; Wyspy Adalar - znajdują się po anatolijskiej stronie Stambułu na Morzu Marmara, miejsce odpoczynku, wytchnienia i pięknych krajobrazów. Wyjazd na studia za granicą w ramach programu Erasmus+ to jedna z najlepszych przygód jakie przeżyłem. Istanbul Aydın University oferuje wiele możliwości kształcenia, zdobywania wiedzy, a także spędzania wolnego czasu. Udział w zajęciach, poznawanie kultury, języka, ludzi, to bardzo ciekawe doświadczenie dla mnie. Dzięki programowi Erasmus+ rozwinąłem również swoje umiejętności interpersonalne, przebywanie w międzynarodowym towarzystwie, a nawet rozmowy online były okazją do poszerzania horyzontów. Organizacja pomimo pandemii była na wysokim poziomie. Bardzo dziękuję za możliwość realizacji programu ERASMUS+, pomoc w przygotowaniach i dbanie o prawidłowy przebieg pobytu Pani mgr Magdalenie Bojarskiej kierującej Działem Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu.