foto-miniatura

15 września 2021 r. dobiegły końca praktyki zagraniczne realizowane od 7 czerwca br. przez studentkę filologii angielskiej – Mariię Sadovą, która zdobywa doświadczenie zawodowe we wspaniałym greckim kurorcie, otrzymując jednocześnie stypendium z programu Erasmus+.
Dział Współpracy Międzynarodowej wysyła studentów na zagraniczne praktyki do krajów Unii Europejskiej, gdyż korzyści z odbycia stażu za granicą są ogromne. Przede wszystkim taka praktyka może zostać uznana przez Uczelnię wysyłającą jak obowiązkowa, czyli określona programem studiów, którą każdy student musi odbyć – tak było w przypadku Marii. Ponadto towarzyszy jej zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających zaistnienie na rynku pracy oraz realizację planów zawodowych. Staż międzynarodowy zwiększa umiejętności komunikacyjne, gdyż studenci będą musieli stawić czoła trudnym sytuacjom, ucząc się, jak sobie z nimi radzić i komunikować się z innymi, aby osiągnąć satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Poniżej prezentujemy relację z pobytu:
Witam!
Nazywam się Mariia Sadova i jestem studentką filologii angielskiej. Wyjechałam po 1 roku studiów na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ do Grecji, otrzymując stypendium od swojej uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Po drodze spotkało mnie wiele trudności, ale bardzo mnie wspierał Dział Współpracy Międzynarodowej, a w szczególności Pani Magdalena Bojarska. Nigdy nie będę żałować, iż dostałam szansę zdobyć doświadczenie za granicą. Nie będę kłamać, było trudno wyrobić wszystkie niezbędne dokumenty, ponieważ jestem osobą z Ukrainy, a moje państwo nie należy do Unii Europejskiej, ale mogłam zawsze liczyć na pomoc ze strony Uczelni. Spotkały mnie także wyzwania już po przyjeździe na Kretę, ale jak wspomniałam wcześniej, wystarczyło tylko zadzwonić do Pani Magdaleny i sprawa była od razu rozwiązana. Jeśli chodzi o pobyt i praktyki, to zależy gdzie, jak i z kim będziecie, mieszkać, pracować i spędzać wolny czas. Każdy wyjazd, dla różnych osób, nawet w to samo miejsce, będzie znaczył coś zupełnie innego, ale wszelkie trudności można pokonać, ponieważ nie ma rzeczy niemożliwych - trzeba tylko chcieć i nie bać się zmian, szczególnie jeśli czujecie się niepewnymi w różnych sytuacjach – starajcie się czerpać radość i korzyść z każdego przeżytego doświadczenia i wydarzenia. Bariera językowa, zupełnie inna mentalność, suchy gorący klimat i nawet dziwny ale słodki zapach po wyjściu z samolotu, wywołały na mnie niezrozumiałe wrażenie. Jednak przyjaźni, szczerzy, zawsze gotowi do pomocy ludzie, którymi byłam otoczona od pierwszego dnia pobytu, zarówno w pracy, jak i w trakcie wolnego czasu i odpoczynku, pomogły mi znaleźć rozwiązanie we wszystkich kłopotach i poczuć się bezpiecznie. Także nawet po powrocie do ojczyzny, już wiem, że na pewno będę tęsknić za tym miejscem, niespodziewanymi znajomościami, spędzonymi razem z nowymi przyjaciółmi chwilami i za wieloma innymi drobiazgami, które przyniosły mi wielką przyjemność podczas praktyk w słonecznej Grecji.

Więc na koniec mogę powiedzieć tylko jedno, jeśli macie taką możliwość, nie zmarnujcie jej.
Cześć! Pozdrawiam!