foto-miniatura

W roku akademickim 2023/2024 Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu gościła sporą grupę studentów reprezentujących partnerskie uniwersytety z Hiszpanii, Portugalii i Turcji.

Dla zagranicznych studentów studiujących w PANS przygotowano katalog przedmiotów w języku angielskim. Za kompleksową organizację pobytu odpowiadała Magdalena Bojarska, Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+, Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w PANS w Jarosławiu.

Młodzież z University of Granada w Hiszpanii i Bragança Polytechnic University w Portugalii, jak również reprezentująca tureckie instytucje, do których należą: Sakarya, Kastamonu i Munzur University, czy też Istanbul Esenyurt University, a także University of Samsun oraz Karamanoğlu Mehmetbey University, Kocaeli University, Istanbul Gelisim University,  Sakarya University of Applied Sciences i Adana Alparslan Türkeş Science and Technology University studiowała w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Także studenci jarosławskiej PANS wyjeżdżają na studia i praktyki zagraniczne, korzystając z programu Erasmus+. Wśród wybieranych krajów i uczelni znajdują się: Universidad Politécnica de Cartagena w Hiszpanii, czy The Limassol College – T.L.C na Cyprze oraz School of Education of the Polytechnic of Porto w Portugalii, a także Institute of Technology and Business in České Budějovice w Czechach i University of Ljubljana w Słowenii.

Uczestnikami programu są studenci: zarządzania, logistyki i spedycji, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, kosmetologii, bezpieczeństwa wewnętrznego, finansów i rachunkowości oraz automatyki i elektroniki praktycznej – z czego jesteśmy szczególnie dumni - wyjaśnia odpowiadająca za realizację wyjazdów Magdalena Bojarska.

Rektor PANS – prof. Krzysztof Rejman zaznacza, że Dział Współpracy Międzynarodowej współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi w ramach programu Erasmus+. Jarosławska uczelnia na niespotykaną wcześniej skalę tworzy warunki sprzyjające umiędzynarodowieniu kształcenia, zgodnie z przyjętą koncepcją.

W lipcu br. grupa 20 studentów z II i III roku geodezji i kartografii PANS wraz z opiekunami odbyła zagraniczne praktyki na University of Oradea w Rumunii, również w ramach Erasmusa+. Po ich zakończeniu do Jarosławia przyjechali studenci z Rumunii, celem realizacji tego samego projektu - mówi M. Bojarska.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który ZMIENIA ŻYCIE i OTWIERA UMYSŁY! PANS wysyła studentów do zagranicznych uczelni, z którymi podpisano umowy o partnerskiej współpracy!

NIE CZEKAJ! NIE ZWLEKAJ! DAJ SUSA I SKOCZ NA ERASMUS PLUSA!