Back to Top

Stypendyści programu Erasmus+

Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego na studiach w ramach programu Erasmus+ w University of Security Management w Koszycach na Słowacji

Opublikowano: piątek, 12 lipiec 2019 13:25 Magda Bojarska Drukuj E-mail
img 20190314 124621 318

Wśród 19 studentów, którzy zdecydowali się na wyjazd na zagraniczne studia znajdują się Viktoriia Basha i Łukasz Mac z bezpieczeństwa wewnętrznego, którzy na swojego Erasmusa+ wybrali Wyższą Szkołę Zarządzania Bezpieczeństwem w Koszycach na Słowacji.

Program Erasmus+ stwarza szansę podjęcia studiów za granicą, z której skorzystaliśmy my studenci z PWSTE w Jarosławiu. Nie ukrywam, to był jeden z najlepszych wyborów, jakiego moglibyśmy dokonać jako studenci.

Ja i Łukasz wybraliśmy University of Security Management w Koszycach na Słowacji. Naszą przygodę rozpoczęliśmy w lutym. Dlaczego Słowacja? Często zadawane pytanie. Po pierwsze, blisko do domu na święta:) a po drugie o wiele łatwiej się porozumieć, bo wbrew pozorom słowacki nie jest trudny i da się go zrozumieć. Pierwsze dwa tygodnie to był czas na zapoznanie się z uczelnią i ludźmi, z którymi mieliśmy spędzić cały semestr. Uczelnia przyjęła nas bardzo miło, nasza Pani koordynator ze Słowacji zapoznała nas z grupą i dzięki temu szybko przystosowaliśmy się do naszych kolegów ze Słowacji. Wykładowcy w stosunku do nas byli wyrozumiali, pomocni i bardzo mili.

Kolejne tygodnie mijały szybko i według podobnego schematu od poniedziałku do czwartku chodziliśmy na zajęcia, a w wolnym czasie zwiedzaliśmy nowe piękne miejsca na Słowacji.

Program Erasmus+ niesie ze sobą wielorakie korzyści akademickie. Jednym z powodów dlaczego chcieliśmy jechać było zwiększenie swoich szans na rynku pracy, możliwość przebywania przez dłuższy czas w obcym kraju, poznanie nowych ludzi, dobra zabawa, zwiedzanie ciekawych miejsc, zdobycie nowych doświadczeń, poczucie odpowiedzialności, podniesienie poziomu wiedzy, a także poznanie obcych kultur. Jedną z zalet programu Erasmus+ jest rozwój własnej osobowości. Poznajemy swoje możliwości, zdobyliśmy umiejętność radzenia sobie przebywając daleko od domu. W trakcie pobytu za granicą staliśmy się pewniejsi siebie, dojrzalsi, niezależni, mamy sprecyzowane plany życiowe na kilka lat do przodu.

‌Program Erasmus+ to inicjatywa, której boi się wielu studentów. W końcu wiąże się ona z wyjazdem na długi czas i wieloma kilometrami dzielącymi nas od rodziny. Jednak jeśli ktoś już się na to zdecyduje, odczuwa zadowolenie z powrotu do domu, ponieważ jest to niesamowita przygoda dla młodych osób.

Viktoriia Basha

Czytaj więcej: Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego na studiach w ramach programu Erasmus+ w University of...

Maryna Tieriekhova na studiach na Metropolitan University Prague!

Opublikowano: niedziela, 07 kwiecień 2019 21:35 Magda Bojarska Drukuj E-mail
54419064 2330528533849843 3306408082367578112 n

W roku akademickim 2018/2019, 19 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przebywa za granicą korzystając z programu Erasmus+. Wśród wybieranych krajów i uczelni znajdują się: Instituto Politecnico do Porto i University of Aveiro w Portugalii, Universidad Politécnica de Cartagena oraz Universidad de Murcia w Hiszpanii, a także czeski Metropolitan University Prague, Uniwersytet Preszowski i Wyższa Szkoła Zarządzania Bezpieczeństwem w Koszycach na Słowacji, jak również International College of Cosmetology w Rydze na Łotwie i Uniwersytet Jana Ewangelisty Purkyniego w Uściu nad Łabą w Czechach.

Kolejni wyjadą niedługo na zagraniczne praktyki wakacyjne do Grecji i Hiszpanii oraz na Cypr, także w ramach programu Erasmus+. Uczestnikami programu są studenci pedagogiki I i II stopnia, finansów i rachunkowości oraz filologii angielskiej, a także bezpieczeństwa wewnętrznego, kosmetologii, jak również zarządzania I i II stopnia.

Przekazujemy poniżej krótką relację ze studiów studentki zarządzania na poziomie magisterskim PWSTE w Jarosławiu, która wybrała na swojego kolejnego Erasmusa+ Metropolitan University Prague w Czechach!


Ahoj! Cześć! Hello!
Jestem Maryna Tieriekhova, studentka I roku zarządzania II stopnia i już ponad miesiąc przebywam w pięknym kraju, jakim są Czechy, a konkretnie studiuję w samej Pradze.
Spędzam letni semestr roku akademickiego 2018/2019 na uczelni o nazwie Metropolitan University Prague korzystając z programu Erasmus+. Jest to już mój kolejny wyjazd. Za pierwszym razem wybrałam studia w Hiszpanii, a potem skorzystałam z praktyki w Grecji, także z Erasmusem+.
Uwielbiam podróże, a przy tym spotkania z nowymi ludźmi. Lubię ciągle uczyć się czegoś nowego i dlatego wybrałam Erasmus+.
Bardzo polecam skorzystać z tak unikalnej możliwości.


Maryna Tieriekhova

 

Czytaj więcej: Maryna Tieriekhova na studiach na Metropolitan University Prague!

Oleksandr Shpak i Yuriy Prytula spędzili semestr letni 2018/2019 na Universidad Politécnica de Cartagena w ramach programu Erasmus+

Opublikowano: piątek, 12 lipiec 2019 13:18 Magda Bojarska Drukuj E-mail
1

Wrażenia z pobytu w Hiszpanii dzięki programowi Erasmus+

Yuriy Prytula z finansów i rachunkowości oraz student zarządzania Oleksandr Shpak na swojego Erasmusa+ wybrali Technical University of Cartagena w Hiszpanii, gdzie spędzili semestr letni 2018/2019.
Poniżej wrażenia z pobytu:
Hiszpania to chyba jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można spędzić niezapomniany czas na Erasmusie! Dostęp do morza, multum ciekawych miejsc, wiele zatok i przystani oraz letnie upały zwabiają do tego kraju miliony turystów i studentów przez cały rok. Najbardziej obleganym miastem jest Cartagena, której dość urozmaicony brzeg morski opada miejscami stromym urwiskiem ku piaszczystemu podłożu. Miejsce to posiada dużo zabytków i ośrodków. Swoją popularność zyskało ze względu na ciszę, jaka panuje na pobliskiej plaży. To właśnie ona jest najlepszym miejscem na spokojną naukę i dobry odpoczynek dla studentów. Można się tu odprężyć, zapomnieć o kłopotach, a przede wszystkim o tym, że pojechałeś na Erasmusa+ studiować...:)
Cartagena to miejsce jedno z wielu o tak przepięknym krajobrazie. Hiszpania należy do nielicznych krajów, w których po przyjeździe w styczniu musisz zmienić kurtkę na koszulkę. Zdjęcia nie oddają całego uroku krajobrazu Hiszpanii, dlatego trzeba osobiście zobaczyć, jak piękna może być natura.
Studia były bardzo dużym wyzwaniem. Pozwoliły na poznanie sposobu prowadzenia zajęć w zagranicznej uczelni, a także na „ugruntowanie” znajomości języka angielskiego, pozwalając przy tym poznać podstawy hiszpańskiego. Myślę, że w przyszłości będę miał większe szanse na zdobycie ciekawej i dobrej oferty zawodowej właśnie dzięki programowi Erasmus+, który dał mi tak wspaniałą szansę.


Yuriy Prytula

Czytaj więcej: Oleksandr Shpak i Yuriy Prytula spędzili semestr letni 2018/2019 na Universidad Politécnica de...

Absolwent Patryk Posłajko na zagranicznej praktyce w Hiszpanii z Erasmusem+

Opublikowano: niedziela, 07 kwiecień 2019 18:17 Magda Bojarska Drukuj E-mail
img 20190310 172347

Program Erasmus+ prowadzony przez Dział Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu oferuje możliwości skorzystania z wyjazdu stypendialnego na zagraniczną praktykę będąc już absolwentem uczelni wyższej. Z takiej możliwości skorzystał Patryk Posłajko, absolwent geodezji i kartografii jarosławskiej Uczelni, który obecnie przebywa na Technical University of Cartagena w Hiszpanii. Poniżej jego relacja z pobytu.

Witam i pozdrawiam!
Mogę śmiało powiedzieć, że ten wyjazd z Erasmusem+ daje naprawdę duże możliwości, tyle co można zobaczyć podróżując to głowa mała :)
Niedawno wróciłem z Walencji, po udanej wycieczce z "las Fallas" czyli święta ognia i mogę przyznać, że był to jeden z ciekawszych wyjazdów w moim życiu. Chyba nigdy nie widziałem lepszego pokazu fajerwerków. Podczas zwiedzania miasta, można było podziwiać makiety wykonane przez profesjonalnych artystów, które rozsiane były po całym mieście. Zakończenie święta skutkowało spektakularnym spaleniem wszystkich tych makiet. W marcu br. byłem 2 dni w Maladze oraz zwiedziłem parę atrakcyjnych miejsc takich, jak Zamek Alcazaba, Katedrę Wcielenia czy muzeum motoryzacyjne. W planach chciałbym jeszcze zobaczyć Barcelonę oraz Madryt.

Patryk Posłajko

Czytaj więcej: Absolwent Patryk Posłajko na zagranicznej praktyce w Hiszpanii z Erasmusem+

Relacja Oleha Lyndy ze studiów w Metropolitan University Prague w ramach programu Erasmus+

Opublikowano: czwartek, 11 lipiec 2019 06:22 Magda Bojarska Drukuj E-mail
1

W roku akademickim 2018/2019, 19 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przebywało za granicą korzystając z programu Erasmus+. Wśród wybieranych krajów i uczelni znajdują się: Instituto Politecnico do Porto i University of Aveiro w Portugalii, Universidad Politécnica de Cartagena oraz Universidad de Murcia w Hiszpanii, a także czeski Metropolitan University Prague, Uniwersytet Preszowski i Wyższa Szkoła Zarządzania Bezpieczeństwem w Koszycach na Słowacji, jak również International College of Cosmetology w Rydze na Łotwie i Uniwersytet Jana Ewangelisty Purkyniego w Uściu nad Łabą w Czechach.

Poniżej relacja jednego z uczestników programu:
„Nazywam się Oleh Lynda, jestem studentem bezpieczeństwa wewnętrznego PWSTE w Jarosławiu i semestr letni roku akademickiego 2018/2019 postanowiłem spędzić w czeskiej Pradze, korzystając z możliwości naszej Uczelni, która oferuje odbycie części studiów w zagranicznym uniwersytecie partnerskim. Zwróciłem się więc do Działu Współpracy Międzynarodowej z prośbą o nawiązanie kooperacji z czeską uczelnią zlokalizowaną w Pradze. Pani Magdalena Bojarska zajmująca się Erasmusem+ w naszej Uczelni zaproponowała mi Metropolitan University Prague – i to był świetny wybór!
Kilka miesięcy spędzonych za granicą poprzedziło szukanie pokoju w Pradze, co wcale nie było łatwe, ale dzięki wsparciu i pomocy Pani koordynator udało się.
Bycie studentem Erasmus+ to wspaniała przygoda. Dzięki programowi zwiedziłem nie tylko Pragę i Czechy, ale także inne europejskie państwa, poznałem ich bogactwo kulturowe i historyczne. Dowiedziałem się, jak prowadzone są studia w innych uczelniach. Nie wspominając o najważniejszym, czyli rzeczywistej poprawie znajomości języka obcego, na czym bardzo mi zależało.
Polecam wszystkim wyjazd na studia z programem Erasmus+ oczywiście do Pragi – chociażby po to, aby sprawdzić się w nowych warunkach studenckich i nabyć ważnego doświadczenia życiowego tak potrzebnego w przyszłej pracy zawodowej”.


Pozdrawiam, Oleh Lynda

Czytaj więcej: Relacja Oleha Lyndy ze studiów w Metropolitan University Prague w ramach programu Erasmus+

Mariana Puzyniak, studentka filologii angielskiej PWSTE w Jarosławiu podczas semestru letniego 2018/2019 w ramach programu Erasmus+ w portugalskim University of Aveiro

Opublikowano: piątek, 29 marzec 2019 07:34 Magda Bojarska Drukuj E-mail
1
 
Nazywam się Mariana Puzyniak i jestem studentką filologii angielskiej w PWSTE w Jarosławiu. Semestr letni 2018/2019 zdecydowałam się spędzić korzystając z programu Erasmus+ na portugalskim University of Aveiro.
Przede wszystkim chciałabym podkreślić, że udział w programie Erasmus+ to wyjątkowa okazja, z której każdy student powinien skorzystać. Możliwość zapoznania się z zupełnie inną kulturą i systemem edukacyjnym skłania każdego międzynarodowego studenta do rozwoju. Portugalczycy to uprzejmi, weseli, zabawni i życzliwi ludzie.
Wszyscy uczestnicy Erasmusa+ przebywając w międzynarodowym towarzystwie stale doskonalą umiejętności językowe - są w stanie łączyć różne formy aktywności od pilnej nauki, poprzez spotkania edukacyjne, warsztaty oraz wykłady, aż po opalanie się na plażach w pobliżu oceanu.
Każdy student dostaje możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia, podróży i poznania wyjątkowych młodych ludzi z rożnych części świata.
Jestem wdzięczna mojej uczelni PWSTE, a zwłaszcza pani Magdzie Bojarskiej za możliwość uczestnictwa w programie Erasmus+ kolejny już raz. Ten czas to połączenie niezapomnianej zabawy oraz przygody na całe życie ze zdobywaniem wiedzy w międzynarodowym systemie kształcenia.
 

Czytaj więcej: Mariana Puzyniak, studentka filologii angielskiej PWSTE w Jarosławiu podczas semestru letniego...

Delegacja z Odeskiego Narodowego Uniwersytetu Morskiego w jarosławskiej PWSTE w ramach programu Erasmus+

Opublikowano: wtorek, 11 czerwiec 2019 08:13 Magda Bojarska Drukuj E-mail
1

W dniach 20-24 maja 2019 r. w ramach programu Erasmus+ PWSTE w Jarosławiu gościła reprezentację Odeskiego Narodowego Uniwersytetu Morskiego, z którym nawiązano kontakt w 2016 r.
Do naszej Uczelni delegacja przyjechała na zaproszenie JM Rektora, prof. ucz. dra hab. Krzysztofa Rejmana jako rezultat bardzo owocnej współpracy bilateralnej, za którą odpowiada mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Rzecznik Prasowy. Tym razem przyjazd skoncentrowano wokół Działu Współpracy Międzynarodowej i spotkań z ponad 20 studentami z Hiszpanii i Turcji, przebywającymi semestr lub cały rok akademicki w PWSTE w ramach programu Erasmus+.
Realizując wymianę prof. Svitlana Onyshchenko jako kolejny naukowiec skorzystała z programu Erasmus+ rozszerzającego zakres dotychczasowych działań o kraje spoza Unii Europejskiej w ramach mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni wynikającej z kooperacji jarosławskiej Uczelni z krajami partnerskimi. W skład delegacji weszła również Svitlana Glovatska, Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą.
W trakcie kilkudniowych spotkań i rozmów, dyskusji poddano ramy przyszłej współpracy.
Partnerzy odwiedzili Prorektora ds. Studenckich, dr. inż. Ryszarda Pukałę, odbierając dyplom poświadczający aktywne prowadzenie zajęć ze studentami podczas kilkudniowego pobytu w ramach programu Erasmus+ w naszej Uczelni.

Czytaj więcej: Delegacja z Odeskiego Narodowego Uniwersytetu Morskiego w jarosławskiej PWSTE w ramach programu...

Prof. Oleg Popov, Prorektor odeskiej Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury w PWSTE w Jarosławiu w ramach programu Erasmus+ - 13-17.05.2019 r.

Opublikowano: poniedziałek, 20 maj 2019 11:54 Magda Bojarska Drukuj E-mail
dsc 0001

W dniach 13-17 maja 2019 r. PWSTE w Jarosławiu gościła samego Prorektora odeskiej Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury. Prof. Oleg Popov, Prorektor ds. Naukowo-Dydaktycznych Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury w Odessie został podjęty przez JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. ucz. dr. hab. Krzysztofa Rejmana, odbierając dyplom poświadczający aktywne prowadzenie zajęć ze studentami podczas kilkudniowego pobytu w ramach programu Erasmus+ w naszej Uczelni. Prezentując walory Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury w Odessie, gość spotkał się z Erasmusami z Hiszpanii, Turcji i Ukrainy przebywającymi w naszej Uczelni, jak również ze studentami budownictwa.
Do PWSTE w Jarosławiu naukowiec przyjechał dzięki projektowi napisanemu przez mgr Magdalenę Bojarską, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, która odpowiadała za organizację i przygotowanie pobytu w ramach programu Erasmus+. To właśnie jarosławska Uczelnia była instytucją wnioskującą, która otrzymała grant w akcji 1 „Mobilność edukacyjna” w programie Erasmus+, gdzie instytucje mogą uzyskać dofinansowanie nie tylko na prowadzenie wymiany studentów i pracowników z krajami programu ale właśnie wymiany z krajami partnerskimi, czyli spoza obszaru państw Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Prof. Oleg Popov, Prorektor odeskiej Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury w PWSTE w...

Dr Mykhaylo Komarnytskyy z Narodowego Uniwersytetu im. Ivana Franko we Lwowie na Ukrainie kolejnym gościem PWSTE w Jarosławiu w ramach programu Erasmus+

Opublikowano: poniedziałek, 10 grudzień 2018 10:27 Magda Bojarska Drukuj E-mail
0

W dniach 26-30.11.2018 r. na zaproszenie mgr Magdaleny Bojarskiej, kierującej Działem Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu i odpowiadającej za organizację pobytu, odpowiedział dr Mykhaylo Komarnytskyy z Narodowego Uniwersytetu im. Ivana Franko we Lwowie na Ukrainie, wieloletniego partnera jarosławskiej Uczelni.
Wizyta stanowiła realizację programu Erasmus+ w obszarze mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni europejskiej współpracującej z krajami partnerskimi, czyli z innych regionów świata. Dzięki podpisanym umowom interinstytucjonalnym w ramach programu Erasmus+ także kadra naukowo-dydaktyczna oraz pracownicy administracyjni PWSTE w Jarosławiu mają możliwość wyjazdu do jednej z naszych uczelni partnerskich w celu odbycia szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe nie tylko do państw europejskich.
Realizując wymianę związany z promocją współpracy z zagranicą Narodowego Uniwersytetu im. Ivana Franko we Lwowie na Ukrainie, Mykhaylo Komarnytskyy skorzystał z programu Erasmus+ rozszerzającego zakres dotychczasowych działań o kraje spoza Unii Europejskiej w rozumieniu mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni wynikającej ze współpracy PWSTE w Jarosławiu z krajami partnerskimi. Celem przyjazdu szkoleniowego w ramach programu Erasmus+ było stworzenie niepowtarzalnej szansy na poprawę kwalifikacji i umiejętności poprzez możliwości wymiany doświadczeń z Działem Współpracy Międzynarodowej uczelni partnerskiej, z którą prowadzona jest wieloletnia kooperacja bilateralna. Istotną rolę odegrał oczywiście rozwój kompetencji miękkich, jak predyspozycje pracy w międzynarodowej grupie, a także doskonalenie zdolności językowych. Za główną korzyść wymiany uznajemy doskonalenie umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w codziennej pracy, połączone z wymianą doświadczeń, jak również poszerzaniem wiedzy w zakresie szeroko rozumianej internacjonalizacji instytucji szkolnictwa wyższego. W trakcie kilkudniowych spotkań, dyskusji poddano ramy trwającej od kilku lat oraz przyszłej współpracy w dziedzinie organizacji wymiany młodzieży, jak również planowania wspólnych wydarzeń i seminariów, czy też publikacji.

Czytaj więcej: Dr Mykhaylo Komarnytskyy z Narodowego Uniwersytetu im. Ivana Franko we Lwowie na Ukrainie kolejnym...

Relacja ze studiów na słowackim Uniwersytecie Preszowskim oczami studentki PWSTE - Edyty Florek

Opublikowano: wtorek, 30 kwiecień 2019 10:28 Magda Bojarska Drukuj E-mail
1

Nazywam się Edyta i jestem studentką PWSTE w Jarosławiu, która skorzystała z wyjazdu na stypendium z programu Erasmus+ w semestrze letnim 2018/2019.

Po wielotygodniowych przygotowaniach oraz wielkiej pomocy i wsparciu Magdaleny Bojarskiej, kierującej Działem Współpracy Międzynarodowej jarosławskiej Uczelni, 9 lutego 2019 r. przyjechałam na Słowację do Preszowa i zostałam zakwaterowana w akademiku, który ma bardzo dobrą lokalizację – jest położony blisko centrum, stołówki oraz wydziału, gdzie odbywają się zajęcia.

Następnie wzięłam udział w uroczystym otwarciu semestru dla studentów Erasmus+ na Uniwersytecie w Preszowie.

Czytaj więcej: Relacja ze studiów na słowackim Uniwersytecie Preszowskim oczami studentki PWSTE - Edyty Florek

Absolwentka PWSTE Yuliia Malohlovets na praktykach Erasmus+ w Hiszpanii

Opublikowano: poniedziałek, 15 październik 2018 08:18 Magda Bojarska Drukuj E-mail
1

W ramach programu Erasmus+ także absolwenci naszej Uczelni mogą korzystać z wyjazdów na praktyki zagraniczne. Obecnie Yuliia Malohlovets przebywa w Hotel Rural las Tirajanas w San Bartolomé de Tirajana - Gran Canaria - Hiszpania, gdzie nabywa kompetencje zawodowe.

Czytaj więcej: Absolwentka PWSTE Yuliia Malohlovets na praktykach Erasmus+ w Hiszpanii

Strona 1 z 7