A Shkurko

Jesteśmy Liliya Kutyayeva i Alina Shkurko, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Chcemy opowiedzieć o wrażeniach, jakie wyniosłyśmy z semestru spędzonego w ramach programu Erasmus+ na studiach w Hiszpanii!

To, że nam się podobało – to mało powiedziane, jesteśmy po prostu zachwycone oraz bardzo wdzięczne naszej jarosławskiej Uczelni za taką możliwość. Z wyjazdu wróciłyśmy zupełnie odmienione, bo przez pół roku udało nam się zobaczyć i dowiedzieć więcej, niż przez ostatnich kilka lat. Wcale nie przesadzamy, gdyż oprócz nauki, mogłyśmy podróżować. Zwiedziłyśmy wiele różnych miast i krajów, a także spotkałyśmy się z mnóstwem ciekawych i inteligentnych ludzi różnych narodowości.

Czytasz i nie wierzysz, że student może wyjechać na pół roku na studia do Hiszpanii?

Ale to jest naprawdę realne. Jeśli znasz angielski i jesteś dobrym studentem, to wszystko jest możliwe. Można brać przykład z nas.

Oczywiście, przed podjęciem ostatecznej decyzji walczyłyśmy z wieloma wątpliwościami. Wyjazd wydawał nam się dość szalonym pomysłem, ale już w dniu przyjazdu do pięknej hiszpańskiej Cartageny, gdzie znajduje się ten uniwersytet, zrozumiałyśmy, że to była bardzo dobra decyzja w naszym życiu.

Wyjeżdżając do Hiszpanii, wyobrażałyśmy sobie małe miasto i uczelnię, o której prawie nikt nie wie, gdzie uczą się tylko miejscowi studenci, a z zagranicznych będzie maksymalnie kilka osób.

Myliłyśmy się! Universidad Politécnica de Cartagena (UPCT) jest miejscem skupiającym ogromną ilość studentów z Polski, Niemiec, Włoch, czy też Rumunii, Finlandii oraz Francji.

Uczelnia jest wspaniale wyposażona, posiada super bibliotekę, pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, duże sale wykładowe i oczywiście doświadczonych wykładowców. Jest tam również piękna jadalnia, w której można zjeść smaczne śniadanie, obiad, a nawet kolację. Zajęcia były bardzo ciekawe i chociaż trwały od 8:00 do 14:00, prowadzone w j. angielskim, to nie odczuwałyśmy żadnego zmęczenia. Starałyśmy się natomiast zrozumieć każde słowo wykładowców.

Pobyt w Hiszpanii to nie tylko nauka, ale także, a może przede wszystkim - nowe znajomości i mnóstwo podróży.

Studia w Cartagenie stały się doskonałą okazją, która otworzyła nowe horyzonty rozwoju osobistego. Wcześniej nie byłyśmy specjalnie zamknięte w sobie, ale i nie można nas było określić mianem „duszy towarzystwa”. Po przyjeździe na uniwersytet w Hiszpanii wszystko się zmieniło. Teraz jesteśmy bardziej kreatywne, mamy wielu wspaniałych przyjaciół z różnych zakątków świata, o czym nawet nie mogłyśmy wcześniej marzyć. Poznałyśmy różne kultury, światopoglądy i tradycje, a to wszystko pozwala spojrzeć inaczej na świat. Przez ten semestr zaprzyjaźniłyśmy się z ludźmi z Francji, Włoch, Niemiec i oczywiście Hiszpanii, stając się prawdziwą drużyną. Wynikało to z faktu, że podczas studiów uczestniczyłyśmy w wielu projektach edukacyjnych i wspólnych wyjazdach.

Nie możemy też powiedzieć, że wcześniej siedziałyśmy stale w jednym miejscu, ale po kilku miesiącach zobaczyłyśmy więcej miast i krajów, niż przez całe swoje dotychczasowe życie.

Starałyśmy się wykorzystać wszystkie możliwości i nie przegapić ani jednej szansy. W końcu spełniło się nasze marzenie i zobaczyłyśmy, jak spędzają Boże Narodzenie mieszkańcy Cartageny. Poza tym, byłyśmy w Murcji, Alicante, Walencji, Madrycie, na Ibizie, a nawet w Niemczech.

Studia w Hiszpanii zmieniły nas, pozwoliły na zdobycie ogromnego doświadczenia, stając się jednocześnie inspiracją do dalszego rozwoju posiadanych umiejętności.

Zrozumiałyśmy, że świat jest w rzeczywistości o wiele większy i bardziej zróżnicowany, niż nam się wydaje. I trzeba go zobaczyć!

Mamy nadzieję, że nasze wrażenia ze studiów w Cartagenie zachęcą studentów PWSTE w Jarosławiu do korzystania z możliwości, jakie daje nasza Uczelnia.

Podróżujcie, uczcie się, poznawajcie inne kraje i ich kultury!

To zmieni Was na lepsze i staniecie się fajnymi ludźmi!

Liliya Kutyayeva i Alina Shkurko, studentki zarządzania PWSTE w Jarosławiu