Y K

W roku akademickim 2017/2018, 21 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przebywało za granicą korzystając z programu Erasmus+. Wśród wybieranych krajów i uczelni znajdują się: University of Azores w Portugalii, Universidad Politécnica de Cartagena w Hiszpanii oraz portugalska uczelnia IESF - Instituto de Estudos Superiores de Fafe, Instituto Politecnico do Porto w Portugalii, a także Universidad de Murcia w Hiszpanii. Kolejnych 23 studentów wyjechało na zagraniczne praktyki wakacyjne do Grecji i Hiszpanii, także w ramach programu Erasmus+. Oceniając z perspektywy, studenci wymieniają mnóstwo zalet wyjazdu.

- Do najważniejszych należy rozwój własnej osobowości. Za granicą uczą się niezależności, stając się bardziej dojrzałymi wewnętrznie i tolerancyjnymi. Przeważnie chcą się sprawdzić, poznać swoje możliwości, nauczyć się języka danego kraju i popracować nad swoim angielskim - wyjaśnia odpowiadająca za realizację wyjazdów mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE. - Nasi studenci przechodzą pewnego rodzaju przemianę, jeśli chodzi o plany na przyszłość, które po powrocie są już bardziej skrystalizowane – dodaje. Poniżej prezentujemy relację jednej z uczestniczek programu.

Nazywam się Yuliia Kryvoruk i jestem studentką PWSTE. Spędziłam letni semestr 2017/2018 w ramach programu Erasmus+ studiując w Portugalii w pięknym miasteczku Fafe. Jestem bardzo zadowolona z tego, że miałam możliwość mieszkać w tak pięknym kraju. Wyjazd pozwolił mi poznać nową kulturę i tradycje portugalskie. Erasmus+ to program dla młodzieży, która dąży do ciągłego rozwoju swojej osobowości, dla tych, którzy marzą o zdobywaniu doświadczeń na własnym przykładzie. Dzięki zagranicznym studiom lepiej poznałam samą siebie, odkrywając swoje mocne i słabe strony. To niezwykła przygoda dla każdego studenta. Jestem szczęśliwa, że jarosławska PWSTE dała mi taką szansę!