20170106 Orszak

W obchodzoną 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, określaną potocznie jako „Święto Trzech Króli" ulicami naszego miasta przeszedł, organizowany już po raz szósty w Jarosławiu, Orszak Trzech Króli. Niosący duchowe przesłanie wszystkim mieszkańcom Orszak w tym roku zawierał dodatkowo wiele elementów nawiązujących do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.
Składały się na niego barwne korowody - europejski, afrykański i azjatycki, które wyruszyły jednocześnie w samo południe w procesjach prowadzonych ulicami miasta sprzed jarosławskich kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Reformatów i Miłosierdzia Bożego. Każdym, oznaczonym innym kolorem, kierował jeden z królów.
Gościem Honorowym jarosławskiego Orszaku był Metropolita Przemyski, JE Ks. Abp Adam Szal i Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Głównym organizatorem koordynującym przedsięwzięcie od sześciu lat jest Archiprezbiter Jarosławski, Ks. Prałat Andrzej Surowiec, który poprowadził przygotowywaną cały rok, uroczystość.

Niebieski Orszak Afrykański ruszył z kościoła Ojców Reformatów, prowadzony przez Króla Baltazara. Zielonym Orszakiem Azjatyckim pokierował Król Melchior z kościoła Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Czerwonym Orszaku Europejskim z Królem Kacprem na czele, który wyruszył z kościoła Chrystusa Króla przeszły Władze Województwa, Powiatu i Miasta oraz Wójtowie wraz z dworem i rycerzami oraz dwórkami i młodzieżą ze wstążeczkami, a także pielęgniarkami, ratownikami, wojskiem, policją, strażą miejską, pożarną i reprezentacją PWSTE w Jarosławiu, którą stanowili Prorektor ds. Studenckich, dr inż. Ryszard Pukała oraz Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych, dr Beata Petrecka, a także bardzo liczna grupa studentów także zagranicznych z programu Erasmus+.
Nowością tego roku w Orszaku Europejskim była większa ilość polskich królów takich, jak: Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz czy też Sobieski z Marysieńką. Były też wojska z różnych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych wojsk rekonstrukcyjnych. W Orszaku Europejskim znalazły się również ubiegłoroczne postaci prezentujące Królów Polskich. Pojawili się Mieszko I, św. Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło oraz Jan III Sobieski i Marysieńka. Każdemu z monarchów towarzyszył orszak dworski i wojsko. Imponująco prezentowała się dziecięca husaria towarzysząca królowi Janowi III Sobieskiemu. Wyjątkowo rozbudowana była grupa sportowców.
Najwcześniej do celu dotarł czwarty Orszak Świętej Rodziny z Pastuszkami, osiołkiem i owieczkami, który powędrował z Kolegiaty Jarosławskiej.
Po dojściu na jarosławski Rynek pozostałych Orszaków podczas wspólnego kolędowania, podążając do Betlejemskiego Żłóbka w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus, Trzej Królowie z towarzyszącymi im Orszakami, a także Pasterz Archidiecezji Przemyskiej oraz przedstawiciele Kurii Przemyskiej i księża z jarosławskich Parafii podziwiali inscenizacje jasełkowe, na które składały się sceny przedstawiające wydarzenia opisane w Ewangelii: „Edykt Cezara Augusta", „Przemarsz pasterzy z owcami", „Święta Rodzina przed gospodą", „Obwieszczenie aniołów o narodzeniu Chrystusa", „Spotkanie królów z Herodem", „Walka dobra ze złem w Piekle", czy „Hołd Trzech Królów w szopce na scenie umiejscowionej naprzeciwko Ratusza" i „Hołd Królów Polskich oraz całego ludu zgromadzonego na Rynku".
Pięknie prezentowały się dobrze już znane elementy, jak powóz, w którym na jarosławski Rynek przyjechała Królowa wraz z dziećmi, aby złożyć Dzieciątku w darze upominki oraz żołnierz rzymski w rydwanie ogłaszający edykt Cezara Augusta, przemarsz Św. Rodziny i dialog z Żydem przed gospodą, a także udział wojsk z różnych epok od średniowiecza do czasów współczesnych (Muszkieterowie, rycerze św. Jerzego), jak również uczestnictwo Araba z dużą grupą dzieci w strojach arabskich i pastuszków, którzy czuwali w Grocie Betlejemskiej przy ognisku. Organizatorzy zapewnili niecodzienną atrakcję w postaci żywego wielbłąda, na którym przyjechał czarnoskóry król afrykański.

Do organizatorów przedsięwzięcia należą Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Centrum Kultury w Przemyślu, Wójtowie Gmin: Jarosław, Roźwienica, Chłopice, Laszki, Pawłosiów, Rokietnica, Wiązownica, wszystkie miejskie Parafie i szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne łącznie z jarosławską uczelnią oraz szkoły spoza Jarosławia.
Dzieci szkolne pełniły funkcje pasterzy, wojowników, pasterek i dwórek. Z kolei młodzież gimnazjalna niosła gwiazdy, sztandary i proporce towarzysząc królowi w roli rycerzy starszych. Natomiast młodzież szkół ponadgimnazjalnych i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Gaudium" z ks. dr. Piotrem Baraniewiczem wystąpili jako Służba Królewska odpowiadająca za zachowanie porządku na Rynku, rozdając przy tym korony, śpiewniki, kredę i opłatki wszystkim uczestnikom. Przesłaniem wydarzenia było zachęcenie wszystkich mieszkańców aby w swoich domach kredą napisali na drzwiach litery C + M + B oraz 2017 rok. Jako pierwszy gest ten wykonał Ks. Abp Adam Szal na symbolicznych drzwiach umiejscowionych na scenie jarosławskiego Rynku.
Przemarsz królów i ich barwnych orszaków, nawiązujący swą historią do tradycji jasełek zakończył się na Rynku, stanowiącym lokalne Betlejem, gdzie podzielono się opłatkiem i wspólnie kolędowano, natomiast wszystkim chętnym rozdano papierowe korony.
Impreza, promująca polską tradycję kolędniczą i wartości chrześcijańskie miała za cel uczczenie Święta Trzech Króli oraz wzmocnienie więzi między mieszkańcami, poprzez wspólne śpiewanie kolęd w trakcie przemarszu ulicami miasta i finalne włączenie się do grona kolędników na jarosławskim Rynku.


________________________________________
oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu