Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza na pierwszą z cyklu debatę oksfordzką nad tezą: „Postęp technologiczny, który nie idzie w parze z refleksją humanistyczną, to większe zagrożenie, niż szansa” organizowaną w ramach konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki, który odbędzie się 24 listopada br. w Toruniu.

Podczas konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki organizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która jest partnerem merytorycznym wydarzenia serdecznie zaprasza studentów na otwartą debatę oksfordzką pt.: „Postęp technologiczny, który nie idzie w parze z refleksją humanistyczną, to większe zagrożenie, niż szansa”.

Organizowana Debata Oksfordzka odbędzie się w formacie Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, których I edycja zaplanowana jest na maj 2017 roku. Debatę poprowadzi, w roli Marszałka, Paweł Nowak, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i koordynator I AMPDO. Celem debaty jest zaprezentowanie tej formy dyskusji jako uniwersalnego narzędzia dydaktycznego, mogącego służyć w pracy edukacyjnej.

Debata Oksfordzka w Polsce posiada już ponad 25 letnią tradycję i w ostatnich latach jej popularność stale rośnie. Debaty poszerzają horyzonty, uczą logicznego myślenia, precyzyjnego formułowania myśli oraz słuchania ze zrozumieniem. Innymi słowy: kształtują umiejętności i postawy, które powinny cechować każdą osobę biorącą udział w życiu publicznym czy biznesowym. Podobnie jak w sportach drużynowych, w których o zwycięstwie często decyduje praca wykonana przed meczem, tak w debacie oksfordzkiej na wygraną silnie wpływa wcześniejsze opracowanie tematu. Tu dochodzimy do sedna debat oksfordzkich: dobrze zorganizowanej i sędziowanej debaty nie można wygrać tylko retoryką, a kluczem do zwycięstwa jest zrozumienie istoty sporu wokół którego toczy się dyskusja.

W debacie oksfordzkiej zobaczymy dwie doświadczone drużyny studentów, które będą oceniać jedni z najbardziej doświadczonych jurorów debat w Polsce. Format debaty dopuszcza możliwość zadawania pytań również przez publiczność. Więcej informacji oraz link do rejestracji znajdują się na stronie: www.erasmusplus.org.pl/debaty-oksfordzkie/

zaproszenie na debate