Erasmus UAProf. Zoryana Lapishko oraz Zastępca Dyrektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. Oleksiy Druhov reprezentujący Lwowski Instytut Bankowości Uniwersytetu Bankowości Narodowego Banku Ukrainy w dniu 14 stycznia 2016 r. z rąk dra inż. Ryszarda Pukały, Prorektora ds. Studenckich, odebrali dyplomy potwierdzające udział w 5-dniowym Programie Erasmus+ w PWSTE w Jarosławiu.

Uczestnicy trwającej w dniach 11-15 stycznia 2016 r. wymiany realizowali Program Erasmus+ rozszerzający zakres dotychczasowych działań o kraje spoza Unii Europejskiej w ramach mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni wynikającej ze współpracy z krajami partnerskimi.
Podczas pobytu skoncentrowanego wokół Instytutu Ekonomii i Zarządzania delegacja spotkała się z JM Rektorem, doc. dr. Krzysztofem Rejmanem oraz Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania, dr Tatianą Kożak-Siara. Uczestniczyli również w seminariach dyplomowych prowadzonych przez prof. dra hab. Andrzeja Szromnika oraz prof. dra hab. Romana Fedana, Kierownika Zakładu Ekonomiki i Zarządzania, a także doc. dr inż. Elżbiety Wolanin-Jarosz, Zastępcy Dyrektor EiZ. Wizyta stanowiła sposobność do kontynuacji rozpoczętego przed kilkoma latami dialogu. Od 2004 roku w ramach praktyk studenckich organizowane są „Letnie Szkoły" realizowane na zasadzie wymiany studentów pomiędzy naszą Uczelnią a Lwowskim Instytutem Bankowości Uniwersytetu Bankowości Narodowego Banku Ukrainy.
Prof. Oleksiy Druhov wygłosił prelekcje poświęcone zasadniczym elementom światowego systemu bankowego, prezentując przypadki najbardziej znanych światowych kryzysów bankowych. Spotkania ze studentami uzupełniły informacje dotyczące doświadczeń na polu polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie bankowości z uwzględnieniem jej przyszłości. Z kolei prof. Zoryana Lapishko przedstawiła szeroki przegląd rynków finansowych, łącznie z klasyfikacją pośredników finansowych i rolą rynku pieniężnego w gospodarce. Zauważona została również struktura rynku kapitałowego. Jeden dzień pobytu przeznaczono na laboratoria języka angielskiego w biznesie i finansach.

oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu