Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Back to Top

Stypendyści Erasmus+

Matka i córka na studiach w ramach programu Erasmus+

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Wyjątkowa przygoda matki i córki – studentek PWSTE w Jarosławiu. Vladyslava Fedorova, studentka filologii angielskiej i Oksana Fedorova, studiująca hotelarstwo i animację czasu wolnego – obie zdecydowały się wziąć udział w programie Erasmus+ i obie wyjechały na studia w roku akademickim 2021/2022 do Portugalii. Vladyslava podjęła studia w drugim semestrze na University of Aveiro, podczas gdy jej mama Oksana studiowała przez dwa semestry: zimowy i letni w IESF - Instituto de Estudos Superiores de Fafe. Erasmus+ to niezapomniane podróże, poznawanie innej kultury i zawieranie nowych międzynarodowych znajomości, a także praktyczne codzienne ćwiczenie języków obcych i zdobywanie doświadczeń zawodowych, jak również nauka w partnerskiej instytucji.

Wspaniale zorganizowane wyjazdy na studia. Zakończone zaliczeniami wszystkich przedmiotów na bardzo wysokim poziomie – JESTEM DUMNA Z TAKICH STUDENTEK.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że obecnie obydwie odbywają zagraniczne praktyki zawodowe w Grecji, które oczywiście zostaną uznane przez naszą Uczelnię jako praktyka obowiązkowa.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i dobrej woli oraz staranności i pozytywnym nastawieniu wszystkich zaangażowanych stron – UDAŁO NAM SIĘ ŚWIETNIE ZAPLANOWAĆ I ZORGANIZOWAĆ zarówno wyjazdy na studia, jak i na praktyki z Erasmusem+.

Prezentujemy ich wspólne zdjęcia oraz Wydział Języków, Literatury i Kultury na Uniwersytecie w Aveiro, gdzie studiowała Vlada.

Poniżej relacja Oksany Fedorovej:

Dzień dobry, mam na imię Oksana Fedorova, jestem studentką hotelarstwa i animacji czasu wolnego w PWSTE w Jarosławiu. W październiku 2021 roku wyjechałam na mojego pierwszego Erasmusa do Portugalii i zostałam tu na kolejny semestr. 

Dzięki studiom w Portugalii poznałam ludzi z różnych krajów, z którymi wspólnie spędzałam czas i dzieliłam się tradycjami, gotowałam posiłki i pomagaliśmy sobie w nauce. Zakochałam się też w kulturze Portugalii, która jest krajem na skraju Europy o wyjątkowej przyrodzie i otwartych ludziach, zawsze chętnie służących pomocą. Uczelnia jest też zawsze gotowa wspierać studentów i dawać nową wiedzę.

Szczególne podziękowania dla Magdaleny Bojarskiej bez której ta wymiana studencka nie miałaby miejsca. Pani Magda zawsze była na czas, pomagała w załatwianiu dokumentów i wspierała w odpowiednim momencie.

Erasmus to niezapomniane przeżycie, którego każdy student powinien spróbować!

 

Michał Kusiewicz na praktykach zagranicznych w hotelu na greckiej wyspie Kos z Erasmusem+

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Michał Kusiewicz na praktykach zagranicznych w hotelu na greckiej wyspie Kos z Erasmusem+

Wakacje są wspaniałym okresem dla studentów, którzy korzystając z programu Erasmus+ mogą wziąć udział w zagranicznych praktykach. Dział Współpracy Międzynarodowej PWSTE w tym roku wysłał wiele osób za granicę zarówno w celu studiowania, jak i odbycia praktyk zagranicznych. Poniżej prezentujemy króciutką relację z pobytu naszego studenta:

"Cześć, nazywam się Michał Kusiewicz, jestem studentem finansów i rachunkowości w PWSTE w Jarosławiu. Obecnie odbywam praktykę w hotelu na greckiej wyspie Kos. Pracuję jako General Staff. Podejmuję się różnorakich prac, począwszy od bycia barmanem, room service czy wykonywaniem prac porządkowych. Dzięki temu praca nie jest monotonna. Pozdrawiam".

Troje studentów PWSTE na studiach z Erasmus+ w Murcji w Hiszpanii

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Troje studentów filologii angielskiej PWSTE z Jarosławia: Daniel Futoma, Patrycja Pelc i Mikhal Kuper, zdecydowało się na wspólny wyjazd na zagraniczne studia i obecnie spędzają semestr letni roku akademickiego 2021/22 w Hiszpanii na University of Murcia. Poniżej ich wrażenia z pobytu:


Program Erasmus+ jest świetną okazją dla studentów umożliwiającą im poznanie różnorakich państw, ich kultur, ludzi i ich zachowań w szerszej perspektywie, poprzez doświadczenie życia, dzięki możliwości mieszkania i studiowania w danym państwie. Z pomocą Pani Magdy z Działu Współpracy Międzynarodowej udało mi się wyjechać do Murcji, w południowej części Hiszpanii, która to okazała się być świetnym miejscem zarówno, pod względem poziomu nauki, jak i bardzo dobrym miejscem wypadowym, do zwiedzania tak Hiszpanii, jak i całego regionu tej części Europy. Bardzo ciepły okres zimowy, około 300 słonecznych dni w ciągu roku, górzyste otoczenie, a niecałe 70 km od Murcji Morze Śródziemne, nad którym leży przepiękne Alicante, na którego obrzeżach znajduje się lotnisko. Krótko i kolokwialnie rzecz ujmując, jest co robić.

Decyzja skorzystania z programu Erasmus+ pomimo wstępnych obaw, okazała się być nadzwyczajnie dobrym pomysłem, który umożliwił mi rozpostrzeć skrzydła, otworzył na nowe doświadczenia, spowodował poznanie wielu nowych ludzi z różnych krajów, umożliwił spędzenie letniego semestru na dobrej poziomem hiszpańskiej uczelni oraz dał możliwość dokładnego zwiedzenia wręcz gigantycznej ilości miejsc, w bardzo przyjemny i stosunkowo tani sposób.
Daniel

Każdy słyszał o Erasmusie.
Wiele o nim myślało.
Nie każdy się decydował.
W takim wypadku dam podpowiedź: „Nie myśl długo, zbierz niewielką ekipę i ruszaj w świat!". Przy odpowiednim dysponowaniu pieniędzmi i częścią swoich oszczędności jesteś w stanie zwiedzić wiele miejsc, jak i krajów. Nowi ludzie i kultura poszerzają twój światopogląd dają ci coś nowego z czym możesz stawiać kolejne kroki. Pod tym względem Hiszpania jest bardzo ciekawa, gdyż ma ogrom różnic kulturowych i dydaktycznych praktycznie w każdej dziedzinie. Licencjat trwa 4 lata, a magister 1 rok, zajęcia trwają krócej niż w Polsce. Kuchnia serwująca bardziej przekąski niż pełne posiłki, całkiem inny tryb życia ze znaną „siestą" w środku dnia, zauważalny ekstrawertyzm u większości ludzi.

I to są tylko pierwsze obserwacje widoczne już w pierwszym tygodniu, gdzie są one niczym w morzu 5-ciu miesięcy pobytu.

Jeżeli masz okazję, obowiązkowo musisz spróbować. Nieważne gdzie, w Hiszpanii we Włoszech czy bliższym kraju, wydawać by się mogło, że będzie ciężko i nie poradzisz sobie, lecz pierwsze jakieś pozytywne emocje związane z podróżami, nowymi znajomościami czy odkryciu nowych aspektów życia dla siebie momentalnie odrzuca na drugi plan wszystkie niepokoje.
Mikhal

Erasmus jest niepowtarzalną okazją, z której fajnie jest skorzystać. Taki wyjazd daje wiele możliwości samorozwoju, uczy odpowiedzialności oraz samodzielności. Ta niesamowita przygoda daje możliwość poznania różnych kultur i obyczajów w danym kraju oraz możliwość poznania nowych wspaniałych ludzi z różnymi doświadczeniami i pomysłami. Podróżowanie jest czymś, co każdy człowiek powinien przeżyć, aby nauczyć się być otwartym na nowe przygody, doświadczenia i zwyczaje. Czasem trzeba podjąć ryzyko i spróbować czegoś nowego w swoim życiu, trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć być otwartym na nowe doświadczenia.
Patrycja

Studia z Erasmusem+ we Włoszech – Mariia Sadova – II semestr roku akademickiego 2021/2022

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Wyjątkowo zdolna i pracowita studentka filologii angielskiej z PWSTE w Jarosławiu, Mariia Sadova spędziła semestr letni roku akademickiego 2021/2022 we Włoszech, studiując w ramach programu Erasmus+ na University of Trento. Marysia zna już bardzo dobrze program Erasmus+, gdyż wcześniej uczestniczyła w letnich praktykach zagranicznych, korzystając z jego możliwości, zdobywała doświadczenie zawodowe we wspaniałym greckim kurorcie.

Dział Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu wysyła studentów na zagraniczne studia do krajów Unii Europejskiej, gdyż korzyści z pobytu w uczelni partnerskiej są ogromne. Wyjazdowi towarzyszy zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających późniejsze zaistnienie na rynku pracy oraz realizację planów zawodowych. Studia międzynarodowe zwiększają umiejętności komunikacyjne, gdyż studenci będą musieli stawić czoła nowym sytuacjom, ucząc się, jak sobie z nimi radzić i komunikować się z innymi, aby osiągnąć satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Poniżej prezentujemy komentarz z pobytu:

„Witam, wszystkich! Mam na imię Mariia Sadova i studiuję na II roku filologii angielskiej w PWSTE w Jarosławiu. Właśnie wróciłam ze studiów zagranicznych we Włoszech w Trento. Był to piękny semestr wiosenny spędzony w innym kraju, gdzie zdobywałam nowe doświadczenia i nowych przyjaciół. Za wszelką pomoc i wsparcie chciałabym podziękować Działowi Współpracy Międzynarodowej, a w szczególności Pani Magdalenie Bojarskiej. Pozdrawiam!

 

PRAKTYKI ZAGRANICZNE Z ERASMUSEM+ W WIEDNIU ! ! !

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Trwa rekrutacja na praktyki i studia zagraniczne realizowane w ramach programu ERASMUS+ ! ! !


Zachęcając wszystkich studentów i absolwentów naszej Uczelni do wzięcia udziału w programie ERASMUS+ i wyjazdu na zagraniczne praktyki oraz studentów do wyjazdów na studia - prezentujemy wrażenia i filmik przygotowane przez Maksymiliana Głód, który odbył praktyki zagraniczne w Austrii w Wiedniu, gdzie zdobywał doświadczenie zawodowe przydatne w przyszłej pracy!


STARTUJ Z NAMI!

DO 30 KWIETNIA TRWA REKRUTACJA NA STUDIA I PRAKTYKI ZA GRANICĄ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Poznaj świat z programem ERASMUS+

Prezentujemy wrażenia z udziału w programie Erasmus+ opisane przez praktykanta programu Erasmus+, który przebywał w Austrii w Wiedniu przez kilka miesięcy:


Cześć jestem Max tym razem mniej oficjalnie, ponieważ się już znamy z moich wcześniejszych relacji i filmików. Jak zawsze zachęcam do obejrzenia mojego kolejnego i króciutkiego filmiku, w którym zachęcam do udziału w programie Erasmus+, przypominam o terminie rekrutacji na praktyki zagraniczne do 30 kwietnia 2022 r. Możliwość wyjazdu ma zarówno student, jak i absolwent PWSTE w Jarosławiu, także NIE ZWLEKAJ! NIE CZEKAJ! DAJ SUSA I SKOCZ NA ERASMUS PLUSA!

Tym razem krótko o mnie. Moja przygoda z Erasmus+ dobiegła końca już jakiś czas temu, jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, że odważyłem się na udział w projekcie. Chociaż, gdy rozpoczynałem zagraniczne praktyki w Wiedniu miałem wiele obaw ale pojechałem zobaczyć jak to jest na kilka miesięcy i tak mi się spodobało, że postanowiłem przedłużyć swój wyjazd.

Dla wszystkich niezdecydowanych moim zdaniem, jak zawsze to podkreślam złotym środkiem na udział w programie Erasmus+ są zagraniczne praktyki w czasie wakacji, które są najkrótszą formą wyjazdu i pozwalają na własnej skórze zobaczyć, jak ten program działa. Gorąco je polecam, z pewnością jeśli pojedziecie choć na chwilę to na pewno na kolejne wakacje będziecie chcieli wrócić.

Do 30 kwietnia 2022 r. macie szansę wziąć udział w rekrutacji. Ponadto każdy na pewno chce odpocząć od codzienności więc dlaczego nie połączyć praktyk z wakacjami odbywając je w wakacyjnym raju, a przy tym trochę zarobić. Odsyłam was do wcześniejszych relacji zarówno moich, jak i innych uczestników programu ERASMUS+, w których przedstawiamy swoje doświadczenia, co daje wam możliwość wyrobienia sobie własnej opinii na temat programu.

Raz jeszcze zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w programie Erasmus+ aby spędzić fajnie czas, poszerzyć swoje horyzonty, polepszyć znajomość języków obcych oraz zwiedzić Europę.

Pozdrawiam,
Maksymilian Głód

https://www.facebook.com/Dzial.Wspolpracy.Miedzynarodowej.PWSTE/videos/5074585492606820 - piękne nagranie świąteczne

https://www.facebook.com/Dzial.Wspolpracy.Miedzynarodowej.PWSTE/videos/497382175506879 - promocja wyjazdów zagranicznych

 

Bilateralna współpraca pomiędzy PWSTE w Jarosławiu i Narodowym Uniwersytetem im. Ivana Franko we Lwowie na Ukrainie

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

W dniach 18-22 lipca 2022 r. na zaproszenie JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. ucz. dra hab. Krzysztofa Rejmana odpowiedziała dr Ivanna Myshchyshyn z Działu Współpracy Międzynarodowej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franko na Ukrainie, wieloletniego partnera jarosławskiej Uczelni. Za organizację pobytu odpowiedzialna była mgr Magdalena Bojarska, kierująca Działem Współpracy Międzynarodowej.

Gość skorzystał z programu Erasmus+ rozszerzającego zakres dotychczasowych działań o kraje spoza Unii Europejskiej w rozumieniu mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni wynikającej ze współpracy PWSTE w Jarosławiu z krajami partnerskimi. Dzięki podpisanej umowie o wymianie w ramach programu Erasmus+ także kadra naukowo-dydaktyczna oraz pracownicy administracyjni PWSTE w Jarosławiu mają możliwość wyjazdu do jednej z naszych uczelni partnerskich w celu odbycia szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe nie tylko do państw Unii Europejskiej.

Wśród priorytetowych założeń wizyty wymienić należy stworzenie szansy na poprawę umiejętności poprzez możliwości wymiany doświadczeń uczelni partnerskich.
Za główną korzyść przyjazdu uznajemy doskonalenie kwalifikacji potrzebnych w codziennej pracy, połączone z wymianą dobrych praktyk, jak również poszerzaniem wiedzy w zakresie szeroko rozumianej internacjonalizacji instytucji szkolnictwa wyższego.
Na zakończenie pobytu w imieniu JM Rektora PWSTE, prof. ucz. dr. hab. Krzysztofa Rejmana wręczony został dyplom poświadczający udział w kilkudniowym programie szkoleniowym.

Dawid Kwolek na studiach w Portugalii w ramach programu Erasmus+

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Dawid Kwolek - student II roku hotelarstwa i animacji czasu wolnego PWSTE spędził semestr zimowy roku akademickiego 2021/22 w Portugalii studiując w ramach programu Erasmus+ w IESF - Instituto de Estudos Superiores de Fafe ! ! !

Poniżej wrażenia z pobytu:

„Hej, nazywam się Dawid Kwolek i spędziłem semestr studiując w uczelni IESF w Portugalii. Będąc tam poznawałem nowych ludzi oraz ich kulturę, tak samo tych z Portugalii, jak i również z innych krajów. Uczestniczyłem w zajęciach związanych z moim kierunkiem nauczania, a także brałem udział w różnych wycieczkach organizowanych przez uczelnię. Podczas swojego pobytu spędzałem dużo czasu na zwiedzaniu okolicznych miast, m.in. Porto, które jest położone nad Oceanem Atlantyckim. Miałem też okazję spróbować unikalnych potraw regionalnych razem ze swoimi znajomymi z mieszkania. Podczas swojego pobytu, odwiedziłem również Madryt, stolicę Hiszpanii, gdzie spędziłem świetnie czas razem z poznanymi wcześniej znajomymi. Mój pobyt oraz nauka tam bardzo mi się podobały, a w przyszłości na pewno prywatnie się znów się tam wybiorę”.

Erasmus+ to ogromna szansa dla każdego chętnego, który pragnie studiować za granicą. Udział w programie umożliwia zdobywanie niebywałych doświadczeń przez podróżowanie, poznawanie nowych ludzi, a także innej kultury i tradycji krajów partnerskich. Ponadto Erasmus+ to ćwiczenie języków obcych, połączone z wyjątkowym przeżyciem okresu studiów.

Mobilność pomaga złamać rutynę dotychczasowego studiowania i mobilizuje do aktywności, natomiast podróżowanie zmienia perspektywę postrzegania otaczającego nas świata i umożliwia lepsze poznanie samego siebie. Rozwijane są zdolności adaptacyjne – można poznać inne kultury i zawrzeć nowe znajomości z całego świata. Zagraniczne studia wzmacniają wartość dyplomu, z kolei uzyskane za granicą doświadczenie stanowczo zwiększa szanse na zatrudnienie.

 

Studia na Cyprze z Erasmusem+

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Studentki II roku kosmetologii w PWSTE w Jarosławiu: Solomiia Yurchyk i Tetiana Kopytko spędziły semestr letni roku akademickiego 2021/2022 na Cyprze, studiując w ramach programu Erasmus+ w THE LIMASSOL COLLEGE.

Poniżej prezentujemy relację z pobytu opisaną przez Solomiię:

Cześć wszystkim !

Nazywam się Solomiia Yurchyk, studiuję w PWSTE w Jarosławiu na 2 roku kierunek kosmetologia. Miałam okazję uczestniczyć w programie Erasmus+ i spędzić letni semestr 2021/22 studiując razem z Tetianą Kopytko w „The Limassol College” na Cyprze. To nasz pierwszy wyjazd na studia za granicę. Oczywiście na początku podejmując decyzję: brać udział - czy nie - wahałyśmy się ale z pewnością mogę powiedzieć, że bardzo cieszymy się, że wzięłyśmy udział w programie Erasmus+. I moim zdaniem to była jedna z najlepszych przygód w moim życiu. Spędzając czas poznałyśmy cypryjską kulturę, tradycję oraz tradycyjne potrawy, spotkałyśmy wiele nowych ludzi. W czasie naszego pobytu udało się nam pozwiedzać Cypr i jego największe miasta takie, jak: Paphos, Larnaka, Nicosia, Limassol, czy Ayia Napa. Podsumowując to wszystko chcę powiedzieć, że warto brać udział w programie Erasmus+. Zdecydowanie mogę stwierdzić, że to jest jedno z najlepszych moich doświadczeń w życiu. Po powrocie mam wielki bagaż przyjemnych emocji ze sobą i zawsze będę ciepło wspominać swój wyjazd na Cypr. I jeszcze raz chcę zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w programie Erasmus+ bo to naprawdę warto. Daje on możliwość spędzenia czasu za granicą, a także podróżowania. Umożliwia polepszenie znajomości języka angielskiego i poznania mnóstwa nowych osób. Także jeszcze raz bardzo chcę podziękować Pani Magdalenie Bojarskiej za jej pomoc i wsparcie przed i w trakcie naszego wyjazdu. Na pewno wiem, że jakby nie Pani Magdalena to by się nic nie udało. Więc raz jeszcze zachęcam do wzięcia udziału w programie Erasmus+. Na pewno to będzie jedno z najlepszych doświadczeń w waszym życiu.

Praktyki absolwenckie z Erasmusem+ w Portugalii - Julia Kryvoruk

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Julia Kryvoruk - świetna absolwentka PWSTE w Jarosławiu, która wielokrotnie uczestniczyła w programie Erasmus+. Wyjeżdżała na zagraniczne studia, a także brała udział w praktykach w ramach programu Erasmus+ - zawsze z sukcesami! Tym razem wspaniale poradziła sobie z praktykami zagranicznymi w Portugalii będąc już ABSOLWENTKĄ!

Julia zawsze oczekiwała więcej od życia, dlatego tak wspaniale spełnia swoje marzenia:)

Poniżej krótki komentarz z pobytu:

„Erasmus+ to niezapomniane doświadczenie. Polecam każdemu spróbować chociaż raz i pokochać przygody na zawsze! Szkoda, że to była ostatnia szansa, dlatego skorzystałam z praktyk jako absolwentka! A pani Magdalena Bojarska zawsze pomoże załatwić najlepsze wrażenia z Erasmusa+!”

Studia z programem Erasmus+ na włoskim University of Trento

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Bardzo ambitna studentka filologii angielskiej z PWSTE w Jarosławiu, Mariia Sadova spędza semestr letni roku akademickiego 2021/2022 we Włoszech, studiując w ramach programu Erasmus+ na University of Trento. Marysia brała już udział w letnich praktykach zagranicznych, także z Erasmusem+, gdzie zdobywała doświadczenie zawodowe we wspaniałym greckim kurorcie.

Dział Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu wysyła studentów na zagraniczne studia do krajów Unii Europejskiej, gdyż korzyści z pobytu w uczelni partnerskiej są ogromne. Wyjazdowi towarzyszy zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających późniejsze zaistnienie na rynku pracy oraz realizację planów zawodowych. Studia międzynarodowe zwiększają umiejętności komunikacyjne, gdyż studenci będą musieli stawić czoła nowym sytuacjom, ucząc się, jak sobie z nimi radzić i komunikować się z innymi, aby osiągnąć satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Poniżej prezentujemy relację z pobytu:

Mam na imię Mariia Sadova, jestem z polskiej uczelni PWSTE w Jarosławiu, studiuję na II roku filologii angielskiej. Na semestr letni roku akademickiego 2021/22 wyjechałam na studia za granicę do uniwersytetu w Trento - Università degli Studi di Trento. Moja uczelnia na ten semestr jest położona w dolinie Adige w Alpach w północnych Włoszech. To jest mój drugi wyjazd z programem Erasmus+, który od zawsze wspiera i podtrzymuje mnie na duchu, Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej. Bardzo dziękuję za możliwość skorzystania z programu i nabycia doświadczenia nauki i studiów w innym państwie.

 

STUDENTKA PWSTE NA STUDIACH Z ERASMUS+ w PORTUGALII

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

W semestrze zimowym roku akademickiego 2021/22 studenci PWSTE z Jarosławia przebywali na studiach zagranicznych w ramach programu Erasmus+ w Portugalii kontynentalnej i na Azorach oraz w Chorwacji i Rumunii.

Wrażeniami z pobytu dzieli się Aleksandra Kusiak, studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej naszej Uczelni, która semestr zimowy spędziła w Portugalii na INSTITUTO POLITECNICO DO PORTO - School of Education of Porto.

Prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, JM Rektor niezmiennie zachęca studentów jarosławskiej PWSTE do wyjazdów zagranicznych na studia i praktyki do partnerskich instytucji z programem Erasmus+. Wyjazdy studenckie z Erasmusem+, za których realizację jest odpowiedzialna mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+ rozszerzają horyzonty i są cenną inwestycją w przyszłość – zaznacza REKTOR.

„Namawiamy wszystkich studentów do podejmowania inicjatyw związanych z wyjazdami, gdyż Erasmus+ to wspaniała szansa na naukę nowego języka obcego i doskonalenie jego znajomości na każdym poziomie zaawansowania. Mobilność pomaga złamać rutynę dotychczasowego studiowania i mobilizuje do aktywności, natomiast podróżowanie zmienia perspektywę postrzegania otaczającego nas świata i umożliwia lepsze poznanie samego siebie. Rozwijane są zdolności adaptacyjne – można poznać inne kultury i zawrzeć nowe znajomości z całego świata. Zagraniczne studia wzmacniają wartość dyplomu, z kolei uzyskane za granicą doświadczenie stanowczo zwiększa szanse na zatrudnienie” – zaznacza M. Bojarska. Poniżej prezentujemy wrażenia ze studiów w Porto Aleksandry Kusiak:

„Erasmus+ jest to świetny program dla studentów, który pozwala nam na studiowanie gdziekolwiek tylko chcemy. Doświadczenie jakie zyskujemy w czasie tego okresu jest niezastąpione. Ilość nowych osób, które poznajemy, różnorodność kulturowa oraz nowe doświadczenia zapamiętamy na całe życie.

Z perspektywy osoby bardzo nieśmiałej mogę powiedzieć, że ten program pomógł mi w przezwyciężeniu wielu słabych stron mojej osobowości, za co jestem bardzo wdzięczna! Okazja jaką dostałam mieszkania w innym kraju może już się więcej nie powtórzyć, a ja bardzo na tym skorzystałam. Jestem pewna, że zawarte tutaj znajomości oraz doświadczenia pozostaną na całe życie. Uważam, że decyzja studiowania za granicą jest trudna, ale korzyści z tego płynące są nie do opisania!”.

NIE ZWLEKAJ! NIE CZEKAJ! DAJ SUSA I SKOCZ NA ERASMUS PLUSA!

Vladyslava Fedorova na Erasmusie+ na University of Aveiro w Portugalii - II SEMESTR 2021-22

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Wspaniała studenta filologii angielskiej PWSTE z Jarosławia, Vladyslava Fedorova semestr letni roku akademickiego 2021/2022 spędza w Portugalii na University of Aveiro. Poniżej wrażenia z pobytu:

„Nazywam się Vladyslava Fedorova, jestem studentką filologii angielskiej, specjalność nauczycielska w PWSTE. Obecnie przebyłam w Portugalii w University of Aveiro w ramach programu Erasmus+. Bardzo się cieszę, że dzięki Panie Magdalenie Bojarskiej studenci mają możliwość odkrywania nowych aspektów siebie i poznawania nowych ludzi. Uniwersytet w Aveiro każdego dnia daje mi nowe doświadczenia i wiedzę”.

Erasmus+ to ogromna szansa dla każdego chętnego, który pragnie studiować za granicą. Udział w programie umożliwia zdobywanie niebywałych doświadczeń przez podróżowanie, poznawanie nowych ludzi, a także innej kultury i tradycji krajów partnerskich. Ponadto Erasmus+ to ćwiczenie języków obcych, połączone z wyjątkowym przeżyciem okresu studiów.

 

WRAŻENIA Z PRAKTYK ZAGRANICZNYCH W WIEDNIU ! ! !

Drukuj Drukuj E-mail E-mail
foto-miniatura

Cześć nazywam się Maksymilian Głód i jestem absolwentem PWSTE w Jarosławiu. To pierwsze zadanie, którym rozpoczynam swój ostatni już filmik dla was. Ostatni ponieważ moja przygoda z programem Erasmus+ dobiegła końca. Zachęcam do obejrzenia go, gdyż jest bardzo króciutki. Nakręcony został przed Pałacem Schönbrunn.

Program Erasmus+, w którym brałem udział skierowany jest zarówno dla studentów, którzy mają możliwość wyjazdu na studia, jak i absolwentów, którzy są uprawnieni do zagranicznych praktyk. Choć osobiście nigdy nie zdecydowałem się na studiowanie za granicą to tę formę wyjazdu mogę również śmiało polecić, ponieważ dzięki koleżance, którą poznałem na studiach inżynierskich, która dopiero co wróciła po semestrze studiów w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+ zacząłem myśleć o udziale w programie.

Prawdę mówiąc zanim zgłosiłem się do udziału w programie chciałem poznać konkretne informacje na jego temat (po prostu jak on działa) dlatego szukałem opinii studentów, wśród swoich znajomych czy ich znajomych na zasadzie, czy ktoś brał udział i jak mu się podobało, dzięki temu poznawałem nowe osoby, dodatkowo czytałem artykuły, relacje uczestników właśnie takie, jakie sam dla was piszę aby mieć własne zdanie. Wszyscy uczestnicy zawsze bardzo dobrze wspominali swój wyjazd i każdy pragnął wziąć w tym programie jeszcze raz udział. Oczywiście dopytałem też o konkrety u źródła czyli odwiedziłem Dział Współpracy Międzynarodowej i tam poznałem Panią Magdalenę Bojarską, która jak ja to zawsze podkreślam naprawdę wykonuje swoją pracę z pasją i jest bardzo sympatyczną i energiczną osobą. Udzieliła mi konkretnych odpowiedzi i tak naprawdę nakręciła do wyjazdu.

Podczas praktyk byłem pracownikiem biurowym i moje obowiązki, nie były bardzo skomplikowane, wymagały tylko dobrej organizacji czasu, zaangażowania, dokładności i znajomości języka angielskiego.

Czas na praktykach mijał bardzo szybko i nie wiem kiedy ten rok zleciał.

Osobiście dla mnie mój udział w zagranicznych praktykach w Wiedniu dał mi możliwość bardziej się usamodzielnić bo musiałem racjonalnie wydawać pieniądze aby mi na wszystko wystarczyło, nie tracąc przy tym radości z życia, korzystałem z atrakcji w parku rozrywki na Praterze, zwiedziłem Wiedeń, poznałem nowe osoby i ich kulturę, otworzyłem się na to, co nieznane. Jeśli miałbym możliwość jeszcze kiedyś wziąć udział w programie Erasmus+ to na pewno bym się nie wahał. Bo warto spełniać swoje marzenia i zwiedzać.

Już kiedyś o tym pisałem ale powtórzę się raz jeszcze, że dla wszystkich niezdecydowanych moim zdaniem złotym środkiem na udział programie Erasmus+ są zagraniczne praktyki w czasie wakacji, które są najkrótszą formą wyjazdu i pozwalają na własnej skórze zobaczyć, jak ten program działa. Gorąco je polecam, z pewnością jeśli pojedziecie choć na chwilę to na pewno, na kolejne wakacje będziecie chcieli wrócić.

Ja ze swojej strony mogę tylko zachęcić was do udziału w projekcie i zaprosić do polubienia profilu Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu na Facebooku, tam znajdziecie wcześniejsze relacje zarówno moje, jak i innych uczestników programu ERASMUS+, z którymi możecie się zapoznać, co daje wam możliwość wyrobienia sobie własnej opinii na temat programu.

Pozdrawiam,
Maksymilian Głód

Strona 1 z 12