foto-miniatura

Student PWSTE w Jarosławiu Pavlo Drabchuk studiował na granicą w ramach programu Erasmus+ przez 2 semestry roku akademickiego 2020/21. Zachęcamy wszystkich studentów do podejmowania inicjatyw związanych z wyjazdami, gdyż Erasmus+ to wspaniała szansa na naukę nowego języka obcego i doskonalenie jego znajomości na każdym poziomie zaawansowania. Mobilność pomaga złamać rutynę dotychczasowego studiowania i mobilizuje do aktywności, natomiast podróżowanie zmienia perspektywę postrzegania otaczającego nas świata i umożliwia lepsze poznanie samego siebie. Rozwijane są zdolności adaptacyjne – można poznać inne kultury i zawrzeć nowe znajomości z całego świata. Zagraniczne studia wzmacniają wartość dyplomu, z kolei uzyskane za granicą doświadczenie stanowczo zwiększa szanse na zatrudnienie.


Poniżej relacja z wyjazdu:

Cześć!


Nazywam się Pavlo Drabchuk i jestem studentem kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Cały rok akademicki 2020/2021 spędziłem za granicą. Za merytoryczną organizację mojego wyjazdu odpowiadała mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Koordynator Programu Erasmus+ w PWSTE, której jestem ogromnie wdzięczny za okazane wsparcie.

Zdecydowałem się na wzięcie udziału w programie Erasmus+ i wyjechałem na dwa semestry do Portugalii na Azory. Po przylocie od razu rzuca się w oczy cudowna przyroda i wspaniałe widoki wyspy Sao Miguel, która jest otoczona Oceanem Atlantyckim.

Uniwersytet Azorski znajduje się w miasteczku Ponta Delgada, które również jest największym miastem na wyspach. Stolica Azorów, Ponta Delgada, rozciągająca się wzdłuż południowego wybrzeża wyspy São Miguel, szczyci się wieloma ciekawymi miejscami. Wśród nich są wdzięczne kościoły, stare luksusowe rezydencje, kolorowy rynek miejski. Ale aby naprawdę poznać „zieloną wyspę” Portugalii, trzeba będzie zwiedzić nie tylko jej stolicę, ale także wyjść poza jej granice, by spotkać się z naturą.

Jednym z najbardziej znanych zabytków i najpopularniejszych miejsc do robienia zdjęć w Ponta Delgada jest brama miejska przy „Praça de Gonçalo Velho”, która łączy Plac Republiki z nabrzeżem „Portas da Cidade” - to jedna z najstarszych budowli nie tylko na Azorach, ale w całej Portugalii. Składa się z trzech połączonych łuków śnieżnobiałego koloru, które przedstawiają dwa herby: królewski i miejski.

W centrum miasta, bliżej nabrzeża znajduje się główny targ Ponta Delgada. Rynek działa przez wszystkie dni tygodnia, a na zakupy najlepiej przyjść przed godziną 13:00, gdyż od tego czasu sprzedawcy już wychodzą.

Na Azorach znajduje się wyjątkowa plantacja ananasów. Jest bardzo blisko miasta, więc można się do niej dostać pieszo. Bardzo ciekawie będzie zobaczyć plantację, zwłaszcza że wejście do niej jest otwarte i całkowicie bezpłatne, a zwiedzanie nie zajmie dużo czasu – od 10 minut do maksymalnie 1 godziny. Ananasy uprawia się tu w szklarniach przez cały rok.

Na San Miguel ślady aktywności wulkanicznej są bardzo wyraźnie widoczne. Na przykład zaledwie 10 km od Ponta Delgada znajduje się wyjątkowa lokalna atrakcja: ogromny krater nieczynnego wulkanu Sete Cidades z położonym w nim jeziorem o tej samej nazwie, które na zewnątrz wygląda jak dwa oddzielne zbiorniki z wodą o różnych odcieniach (niebieskim i zielonym) i jest popularnie nazywane niebieskimi i zielonymi jeziorami.

Również na wyspie jest wiele plaży z czarnym piaskiem wulkanicznym, które bardzo polecam odwiedzić.

Podobnie jak w większości kurortów Portugalii, w Ponta Delgada znajdują się hotele różnych kategorii, hostele i komfortowe wille. W pobliżu miasta znajduje się pole namiotowe, na którym można rozbić namiot - ta opcja jest odpowiednia dla studentów i młodzieży.

W Ponta Delgada ceny żywności są mniej więcej takie same jak w większości miast na Azorach. W średniej klasy restauracji za 40 € można zjeść dobry i smaczny posiłek we dwoje. W niedrogich restauracjach jedzenie kosztuje połowę ceny.

Dzięki programowi Erasmus+ miałem okazje odwiedzić tak cudowne miejsce, jak wyspy Azorskie. Podczas mojej podróży spotkałem wielu wspaniałych ludzi, odwiedziłem mnóstwo miejsc i wyniosłem wiele pozytywnych emocji. Poznałem system studiowania obowiązujący w inny kraju i wiele się nauczyłem. Pobyt za granicą wykorzystałem aby poznać ludzi z innych kultur, a także z innych krajów. Studiowanie za granicą stworzyło doskonałe warunki do doskonalenia znajomości języka obcego.


POLECAM!