foto-miniatura

Ihor Rumyantsev jest studentem filologii angielskiej w PWSTE w Jarosławiu, który cały rok akademicki 2020/2021 spędził na hiszpańskim Universidad de Murcia w ramach programu Erasmus+.
Studia zagraniczne były możliwe dzięki umowie o współpracy podpisanej między jarosławską Uczelnią i hiszpańskim partnerem. Za realizację wyjazdu odpowiadała mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+ w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Erasmus+ oferuje studentom PWSTE dwa rodzaje wyjazdów: na studia semestralne lub całoroczne do zagranicznej uczelni i na praktykę do zagranicznej instytucji.
NIE CZEKAJ! NIE ZWLEKAJ! DAJ SUSA I SKOCZ NA ERASMUS PLUSA!

Relacja z pobytu:
Mówiąc o zdobytym doświadczeniu podczas studiów na uniwersytecie w Murcji chciałbym wyodrębnić kilka spostrzeżeń, które szczególnie wpłynęły na moje wrażenia o studiach i studenckim życiu w niedużym hiszpańskim mieście.
Już po pierwszym tygodniu zajęć na kierunku filologii angielskiej zdobyłem wrażenie o poziomie znajomości materiału wykładowców, oni mają dużą wiedzę i zawsze chcą przekazać studentom jak najwięcej poglądów na dany temat. Oni lubili nasze pytania i chętnie na nie odpowiadali. Co było też warte uwagi, to, że po każdym teoretycznym zagadnieniu było do wykonania jedno praktyczne zadanie, i najczęściej ono było do zrobienia w grupie składającej się z 3-4 osób. I wtedy musieliśmy zorganizować się w grupy, później spotkać się w zoom albo fizycznie i rozwiązać dane zadanie. Takie praktyczne zadania były szczególnie cudowne bo można było nauczyć się pracy w zespole. Kiedy czułem, że mogę wziąć na siebie odpowiedzialność za wykonanie zadania, to chętnie występowałem jako lider zespołu i osoba, która łączyła wszystkich między sobą.
Też ważnym aspektem było życie studenckie i otoczenie. Kilka słów o Hiszpanach: są to ludzie dobrzy, ciekawi i otwarci na zawieranie przyjaźni. Dla mnie było cudowną kwestią aby ich poznać i zrozumieć kulturę ich komunikacji i relacji między sobą. Z nimi zawsze można było komunikować się jak podczas studiów i tak samo wyjść na miasto po zajęciach na uczelni. Więc integracja odbyła się rewelacyjnie, ale najlepiej posiadać znajomość j. hiszpańskiego aby czuć się z nimi swobodnie podczas luźnych rozmów i zawsze można było dużo się od nich nauczyć.
Nauka na uniwersytecie w Murcji była cudowna i ciekawa. Po tym czasie przeżytym w Hiszpanii powiem, że chciałbym jeszcze wrócić i poznać jeszcze więcej niesamowitych rzeczy o kraju i o ludziach. Pobyt na Erasmus+ stał się dla mnie rzeczą, która zmieniła mnie i moje życie na zawsze i wszystko w lepszą stronę.
Igor Rumyantsev