Dzień dobry, mam na imię Władysław i chciałbym podzielić się z Państwem swoimi wrażeniami oraz doświadczeniem zdobytym podczas pobytu za granicą w ramach programu Erasmus +. Najpierw chciałbym powiedzieć, że Erasmus+ dla mnie był szansą spróbowania życia w innym kraju. Niżej postaram się opisać wszystkie etapy, które Państwo muszą przejść by wyjechać na studia lub na praktykę. Pierwszy etap to formularz zgłoszeniowy, który wypełnia bezpośrednio ubiegający się o wyjazd.
Dane, które są potrzebne do tego formularza to:
1. Średnia ocen (z Centrum Obsługi Studenta).
2. Stopień znajomości języka obcego, najczęściej jest to język angielski (u Państwa lektora ze Studium Języków Obcych).
3. Zgoda oraz podpis z pieczątką Dyrektora Instytutu.
W kolejnym kroku zostaniecie nominowani ze strony naszej Uczelni (PWSTE), która prześle taką nominację do uczelni partnerskiej. Po tym od razu należy skontaktować się z uczelnią zagraniczną. Musi to być e-mail z powitaniem oraz wykazaniem chęci do udziału w programie Erasmus+ i odbycia studiów lub praktyki. Biuro oraz pracownicy Erasmus+ w każdej uczelni za granicą są zainteresowani studentami z różnych krajów. Właśnie odpowiedź z zagranicznej instytucji będzie zawierała pełną instrukcję (każdy uniwersytet ma różne ale Państwo będą proszeni o podanie informacji ogólnej oraz zalogowanie się na spotkanie organizacyjne ze swoim opiekunem).
Trzecim krokiem będzie podpisanie i wysłanie Learning Agreement do Państwa opiekuna za granicą. Learning Agreement z kolei to jest spis przedmiotów, które Państwo będą mieli w uczelni przyjmującej (tu nie trzeba się bać niczego bo i tak wszyscy studenci mają pierwsze tygodnie na zmiany w LA, można całkowicie zmienić LA już na uniwersytecie, gdzie Państwo się znajdą. Powoduje to, że mogą być tam wpisane przedmioty pierwszego wyboru, które w razie potrzeby zostaną zmienione. W tym okresie chodzi się na zajęcia i zapoznaje z systemem kształcenia.
Przed wyjazdem musicie Państwo wypełnić OLS test językowy (Online Language Support), test z j. angielskiego nie jest tak rudny tak, żeby trzeba było się go obawiać. Konieczne jest także podpisanie umowy przygotowanej przez Dział Wspólpracy Międzynarodowej, celem otrzymania stypendium. Największym problemem jest mieszkanie - według mojego doświadczenia w Hiszpanii, od razu mówię, że łatwiej i taniej można znaleźć mieszkanie poza uczelnią niż mieszkać w akademiku. Tu można korzystać z różnych sposobów:
1. Muszą Państwo wyszukać na facebooku stronę uniwersytetu, gdzie po prostu należy umieścić ogłoszenie, że szuka się mieszkania lub z kolei skontaktować się z ludźmi, którzy chętnie przyjmą lokatora.
2. ESN organizacja działa 25 lat w całej Europie trzeba znaleźć stronę tej organizacji wspólnie z wybranym uniwersytetem i może da się tam coś wyszukać.
3. Buddy Program - to z czym mi nie bardzo poszło bo mój Buddy nie był zbyt aktywny w rozwiązywaniu mojego problemu z mieszkaniem. Ale różnie się zdarza i Buddy mogą kontaktować się z Erasmus studentami przed wyjazdem i pomagać we wszystkim, ale jak już wspominałem wcześniej nie zawsze Państwa Buddy będzie rozwiązywał Wasze problemy.
4. Jak najbardziej można szukać ogłoszeń w sklepach, tak wiem - brzmi to trochę nie za bardzo i wydaje się, że tak działało się może 50 lat temu, ale ja znalazłem swoje mieszkanie właśnie w jednym z takich sklepów.
Jak już wszystko ogarnięte to życzę miłej podróży i udanego wyjazdu!
Proszę pamiętać, że będą Państwo mieli 4 tygodnie na stworzenie osobistego planu zajęć czyli Learning Agreement (można wybierać przedmioty z różnych semestrów bo chodzi o to, żeby zmniejszyć tzw. różnicę programową. Czyli te przedmioty, które się nie zgadzały pomiędzy sobą i muszą być zaliczone w naszej Uczelni po powrocie).
System jest taki, że uniwersytety nie mają już indeksów, a studia i sam proces nauczania są skierowane bardziej w sieć komputerową i Internet. Czyli te oceny z egzaminów i materiały będą Państwo dostawali z wirtualnej uczelni, ewentualnie przez e-mail uniwersytecki.
Zachęcam do wzięcia udziału w programie Erasmus + , który otwiera umysły i daje niepowtarzalną możliwość spotkania wielu fajnych ludzi, zwiedzania nowych miejsc, zapoznania się z kulturą i religią oraz historią danego kraju. Przede wszystkim umożliwia opanowanie języka obcego, zarówno angielskiego, jak i obowiązującego w danym kraju. Dodatkowo wyrabia charakter i pozwala poznać własne możliwości.
Dziękuję za uwagę!
Vladyslav Kurchenko, filologia angielska, specjalność nauczycielska, PWSTE w Jarosławiu