A Kovrov O Popov

W dniach 11-15 grudnia 2017 r. PWSTE w Jarosławiu gościła Rektora i Prorektora odeskiej Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury. Prof. Anatolii Kovrov, JM Rektor i prof. Oleg Popov, Prorektor ds. Naukowo-Dydaktycznych Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury w Odessie zostali podjęci przez JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofa Rejmana, odbierając dyplom poświadczający aktywne prowadzenie zajęć ze studentami podczas kilkudniowego pobytu w ramach programu Erasmus+ w naszej Uczelni. Goście odwiedzili również Prorektora ds. Studenckich, dr. inż. Ryszarda Pukałę.

Do PWSTE w Jarosławiu naukowcy przyjechali na zaproszenie mgr Magdaleny Bojarskiej, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, odpowiadającej za organizację pobytu w ramach programu Erasmus+.

Realizując wymianę Władze odeskiej Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury jako kolejni naukowcy skorzystali z programu Erasmus+ rozszerzającego zakres dotychczasowych działań o kraje spoza Unii Europejskiej w ramach mobilności edukacyjnej studentów i pracowników uczelni wynikającej ze współpracy PWSTE w Jarosławiu z krajami partnerskimi.

Podczas pobytu skoncentrowanego wokół Instytutu Inżynierii Technicznej i kierunku budownictwo wykładowcy podjęci zostali przez doc. dr Agnieszkę Sobalę-Gwosdz, będącą Wicedyrektorem Instytutu Inżynierii Technicznej. W trakcie kilkudniowych spotkań, dyskusji poddano ramy trwającej od kilku lat oraz przyszłej współpracy w dziedzinie wymiany młodzieży, jak również organizacji konferencji, czy też wspólnych publikacji.

Przyjazd był możliwy dzięki staraniom mgr Magdaleny Bojarskiej, kierującej Działem Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu, gdyż to jarosławska Uczelnia była instytucją wnioskującą, która otrzymała grant w akcji 1 „Mobilność edukacyjna” w programie Erasmus+, gdzie instytucje mogą uzyskać dofinansowanie nie tylko na prowadzenie wymiany studentów i pracowników z krajami programu ale właśnie wymiany z krajami partnerskimi, czyli spoza obszaru państw Unii Europejskiej.

Naukowcy zwiedzili poszczególne jednostki Kampusu naszej Uczelni, a spotykając się z wykładowcami zaplanowali kolejne wizyty. Pokazano im centrum rekreacyjno-rehabilitacyjne z siłownią, studiem do ćwiczeń rehabilitacyjno-rekreacyjnych oraz pokojem z fotelami do samomasażu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne laboratoria wytrzymałości materiałów, fizyki budowli i technologii betonu. Gościom zaprezentowano badanie wytrzymałości beleczek normowych na zginanie i ściskanie, jak również zastosowanie kamery termowizyjnej oraz cykl przygotowania zapraw cementowych.

Poza multimedialną prezentacją ukazującą walory Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury w Odessie, program nauczania ukraińskich profesorów obejmował przeprowadzanie wykładów dla studentów budownictwa z obszaru wytrzymałości materiałów.

Uwagę słuchaczy zwrócono na podstawowe pojęcia, rodzaje odkształceń, założenia wytrzymałości materiałów, klasyfikację obciążeń, typy elementów konstrukcyjnych, kryteria oceny obiektów, siły wewnętrzne i ich wyznaczanie. Podjęto dodatkowo tematykę naprężenia, prezentując związki między siłami wewnętrznymi i naprężeniami.

Ponadto poruszono kwestie określenia środka ciężkości i napięcia sił wewnętrznych w przekroju oraz ich związku z naturą deformacji i zniszczenia.

Podczas spotkania ze studentami budownictwa poddano analizie wyniki uzyskane metodami komputerowej nauki o materiałach. Celem prelegenta było przekazanie wiedzy z zakresu projektowania materiałów o założonej strukturze i właściwościach z wykorzystaniem metod komputerowego wspomagania. Ponadto wymieniono i opisano podstawowe rodzaje metod komputerowych stosowanych w projektowaniu materiałów.

Zagraniczni goście podkreślili nowoczesne wyposażenie naszej Uczelni, a także byli zachwyceni serdecznym i profesjonalnym przyjęciem.

________________________________________
oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu