W roku akademickim 2017/2018, 21 studentów PWSTE w Jarosławiu przebywało za granicą korzystając z programu Erasmus+. Wśród wybieranych krajów i uczelni znajdują się: University of Azores w Portugalii, Universidad Politécnica de Cartagena w Hiszpanii oraz portugalska uczelnia IESF- Instituto de Estudos Superiores de Fafe, INSTITUTO POLITECNICO DO PORTO w Portugalii, a także Universidad de Murcia w Hiszpanii.
Uczestnikami programu byli studenci zarządzania I i II stopnia, finansów i rachunkowości oraz filologii angielskiej, turystyki i rekreacji czy też administracji, jak również bezpieczeństwa wewnętrznego.
Kolejnych 23 studentów wyjechało na zagraniczne praktyki wakacyjne do Grecji i Hiszpanii, także w ramach programu Erasmus+.
Oceniając z perspektywy, studenci wymieniają mnóstwo zalet wyjazdu. Do najważniejszych należy rozwój własnej osobowości. Za granicą uczą się niezależności, stając się bardziej dojrzałymi wewnętrznie i tolerancyjnymi. Przeważnie chcą się sprawdzić, poznać swoje możliwości, nauczyć się języka danego kraju i popracować nad swoim angielskim. Przechodzą pewnego rodzaju przemianę, jeśli chodzi o plany na przyszłość, które po powrocie są już bardziej skrystalizowane. Niejednokrotnie po odbytych za granicą studiach, planują kolejne wyjazdy np. na praktykę – jeszcze w trakcie trwania studiów lub jako absolwenci, gdyż także taką możliwość daje program Erasmus+ w PWSTE w Jarosławiu. Praktyki dają młodzieży możliwość rozwoju własnej osobowości, a także nabycia nieocenionego doświadczenia i sprecyzowania swoich celów w przyszłym życiu zawodowym.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który ZMIENIA ŻYCIE i OTWIERA UMYSŁY! PWSTE wysyła studentów do zagranicznych uczelni, z którymi podpisano umowy o partnerskiej współpracy! Za realizację wyjazdów odpowiada mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+.
Erasmus+ oferuje studentom PWSTE dwa rodzaje wyjazdów: na studia semestralne lub całoroczne do zagranicznej uczelni i na praktykę do zagranicznej instytucji.
Poniżej prezentujemy relację jednej z uczestniczek programu.
Nazywam się Olga Kurchenko. Jestem studentką Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu. Zdecydowałam się wziąć udział w międzynarodowej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+. Semestr letni 2017/2018 spędziłam w Portugalii, w bardzo ładnym i turystycznym mieście Porto, studiując na Politecnico do Porto.
Organizacją wyjazdu i wsparciem podczas pobytu za granicą zajmowała się mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej naszej Uczelni, która pomagała mi w wielu kwestiach merytorycznych.
Przyjechałam do Porto na tydzień przed rozpoczęciem semestru, na tak zwany „oriental week”. To taki pierwszy tydzień, organizowany przez ESE (Erasmus Student Experience), podczas którego odbywa się proces integracji wszystkich Erasmusów, którzy przyjechali zdobyć pierwsze, a czasami kolejne doświadczenie. Ten tydzień będę miło wspominać, gdyż był on pełen inspirujących i ciekawych wydarzeń. Każdy z uczestników miał świetną okazję na zapoznanie się z obcą kulturą, jak również na prezentację własnych obyczajów.
W ciągu pierwszego tygodnia spotkałam się z pracownikami Działu Współpracy Międzynarodowej, którzy cały czas mnie wspierali i doradzali w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Miałam dwóch wspaniałych opiekunów, którzy oprócz tego że są profesjonalistami w swojej dziedzinie, okazali się bardzo inspirującymi osobowościami, zawsze otwarci i pozytywnie nastawieni.
Studia na Politécnico do Porto były bardzo ciekawe i przyjemne. Wszystkie przedmioty wykładane były w języku obcym. Z kolei zajęcia prowadzono w bardzo oryginalny i nietypowy sposób. Nie był to mój pierwszy wyjazd, jednak i tym razem udało mi się zdobyć wiele różnych doświadczeń. Ale wiadomo, że studia to nie sama nauka, więc jak wspominali sami wykładowcy rozrywka też musi być. Kiedy wyjeżdżasz na Erasmusa to masz możliwość poznać dużo nowych i ciekawych ludzi oraz studentów z całego świata. W Porto studiowało około 300 zagranicznych studentów, a więc można to porównać do podróży wirtualnej, poznajesz ludzi, kulturę, a jednocześnie nie musisz nigdzie jechać.
Jednak najważniejsze są miejsca, w których się spotykaliśmy - był to najczęściej park z widokiem na najpiękniejszy most w mieście, który stawał się magiczny w promieniach słońca. To właśnie w tym miejscu poznałam przyjaciół z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Czech, Grecji, Hiszpanii, itd. Zostałam przez nich zaproszona do wielu krajów i jestem pewna, że poradziłabym sobie w każdym z nich. Wymienialiśmy się swoimi wrażeniami i doświadczeniem, chodziliśmy na różne wydarzenia i eventy, spędzaliśmy czas uprawiając surfing, dzieląc się doświadczeniem i opowiadając śmieszne historie. Porto to miasto możliwości, tu każdy znajdzie dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.
Od zawsze lubiłam podróże i odbywając Erasmus w Portugalii zwiedziłam dużo miast, ale moją prawdziwą pasją stał się surfing. Erasmus+ to wspaniały pomysł na urozmaicenie życia studenckiego. To możliwość zwiedzenia innego, cudownego kraju, poznania nowej kultury, spotkania niesamowitych ludzi i zdobycia niezapomnianych doświadczeń i emocji. Szczerze polecam skorzystać z takiej wspaniałej możliwości.
With love, Olga Kurchenko. ????