20170120 21

W dniach 20-21 stycznia 2017 r. studenci przebywający w PWSTE w Jarosławiu w ramach programu Erasmus + odbyli wycieczkę krajoznawczo-turystyczną, w ramach której zwiedzili kilka wybranych miejsc i atrakcji województwa podkarpackiego. Organizatorem wyjazdu był Dział Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu, kierowany przez mgr Magdalenę Bojarską, a wycieczkę poprowadził przewodnik beskidzki, dr Marcin Warchoła.

Pierwszego dnia grupa udała się do Sanoka, by podziwiać uroki tego miasta. Zanim jednak dotarli do celu, po drodze podziwiali piękną panoramę Gór Słonnych, Bieszczadów oraz Beskidu Niskiego z punktu widokowego w miejscowości Wujskie oraz zapoznali się z historią zamku na Górze Sobień. Pierwszym obiektem, który studenci zwiedzili w Sanoku było Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie zapoznali się z historią i architekturą związaną z kilkoma grupami etnograficznymi, które do 1947 roku występowały na obszarze południowo-wschodniej Polski. Tymi grupami byli Bojkowie, Łemkowie, Dolinianie oraz Pogórzanie. Duże wrażenie na naszych gościach z zagranicy zrobił, tzw. „Galicyjski rynek”, czyli rekonstrukcja centrum galicyjskiego miasteczka, która jest wielką osobliwością sanockiego skansenu. Następnie grupa udała się do Muzeum Historycznego mieszczącego się w sanockim zamku. Tu zwiedzający mogli podziwiać m.in. dwie unikatowe na skalę Polski wystawy, tj. kolekcję sztuki cerkiewnej z ponad 1200 eksponatami (ikony oraz przedmioty liturgiczne) oraz największą na świecie ekspozycję prac bardzo znanego współczesnego artysty Zdzisława Beksińskiego. Tego dnia zwiedzający zobaczyli jeszcze sanocką starówkę, poznali historię Dobrego Wojaka Szwejka i nie omieszkali zaglądnąć do jego zaułka.
Drugiego dnia eskapady grupa udała się do Soliny, gdzie spacerowała podziwiając uroki Jeziora Solińskiego i zapory wodnej. Następnie odwiedziła Ustrzyki Dolne, gdzie w obecności pracownika Bieszczadzkiego Parku Narodowego zwiedziła tamtejsze muzeum, zapoznając się z florą i fauną najbardziej na południowy-wschód wysuniętej części Polski. Ostatnim przystankiem na trasie wyjazdu był Przemyśl i wizyta na Kopcu Tatarskim oraz stoku narciarskim.
Po dwóch pełnych atrakcji dniach „nasi Erasmusi” zadowoleni wrócili do Jarosławia.

Zapisz