Vitalii Tokarenko

Dlaczego wybrałem program Erasmus+ na Uniwersytecie Preszowskim (UNIPO) w Preszowie na Słowacji? Ponieważ chciałem otrzymać fachową wiedzę merytoryczną, polepszyć umiejętności posługiwania się językiem angielskim i wreszcie zobaczyć znaną aleję wiśni sakura, znajdującą się w pobliżu Uniwersytetu. Chciałem jednocześnie opanować podstawy języka słowackiego. Czy udało mi się zrealizować moje plany? Tak, uważam, że osiągnąłem założony cel. I na pewno obowiązkowo wrócę jeszcze na Słowację, która jest malowniczym i wspaniałym krajem.

Odnośnie procesu kształcenia - radziłbym tak ukraińskim, jak i polskim studentom nie obawiać się wyjazdów na stypendium Erasmusa+ na Słowację lub do Czech nawet jeśli Wasz angielski nie jest idealny, a bariera językowa wydaje się nie do pokonania. Studenci otrzymują wsparcie ze strony Uniwersytetu na najwyższym poziomie. Osoby posługujące się językiem polskim albo rosyjskim czy też ukraińskim zawsze porozumieją się tak z wykładowcami, jak również z przeciętnym Słowakiem, gdyż wszystkie one wchodzą do jednej grupy językowej.

Rekomenduję podejmowanie uczestnictwa w imprezach organizowanych przez znakomity zespół wspierający „ESN Prešov” na czele z nieprześcignionym Vlado Železňák. Zespół organizuje spotkania ze studentami, narodowe wieczory, a także świetne podróże po Słowacji, podczas których studenci komunikują się, integrują i polepszają umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Chciałbym podziękować wszystkim wykładowcom UNIPO, którzy zawsze służyli pomocą w zakresie procesu kształcenia, zespołowi "ESN Prešov" za świetny ponadplanowy program i wszystkim koordynatorom (tak z UNIPO, jak i z PWSTE), którzy wspierali mnie organizacyjnie i merytorycznie podczas realizacji programu Erasmus+.

Vitalii Tokarenko, student studiów magisterskich z zarządzania

Чому я вибрав програму Erasmus в Прешовському університеті (UNIPO) (Прешов, Словаччина)?
Тому що хотів отримати нові знання, покращити навики володіння англійською мовою, побачити відому алею сакур, біля університету. Хотів опанувати основи словацької мови. Чи були реалізовані мої прагнення? Так, я досяг своєї мети. І обов’язково повернусь ще до Словаччини. То мальовнича та чудова країна.
Щодо до процесу навчання – я би порадив, як українським так і польським студентам, не боятись їхати по програмі Erasmus до Словаччини (або навіть Чехії). Навіть, якщо так трапилось і Ваша англійська мова не в дуже гарному стані, та Вам важко зламати мовний бар’єр. Студенти отримують підтримку на високому рівні. Студенти які знають українську, польську та російську мову завжди порозуміються як з викладачами, так і з пересічним словаком. Мова входить в групу слов’янських мов дуже схожа і зрозуміла як для поляків, так і для українців.
Рекомендую приймати участь у подіях, організованих чудовою командою підтримки «ESN Prešov» на чолі з неперевершеним Vlado Železňák. Команда організовує зустрічі зі студентами, національні вечори, чудові подорожі по Словаччині - на яких студенти спілкуються та покращують навички володіння англійською мовою.
Хочу подякувати всіх викладачів UNIPO, які завжди готові були допомогти в навчальному процесі, команду «ESN Prešov» за чудову поза навчальну програму, та всіх координаторів (як від УНІПО так і від ПВСТЕ), які мені допомагали в організації та реалізації програми Erasmus.

Vitalii Tokarenko