Alina Shkurko
Nazywam się Alina Shkurko. Studiuję zarządzanie na 2. roku i jestem bardzo wdzięczna Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu za to, że mam możliwość studiować na trzecim semestrze w Porto w Portugalii. Chcę zaznaczyć, że wcale nie było tak łatwo zdecydować się na wyjazd samej tak daleko, ponadto na studia do obcego kraju, gdzie panują inne zasady, a wykładowym językiem jest angielski. Ale po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” zdecydowałam się na wyjazd i teraz jestem tutaj, na Uniwersytecie Politechnico do Porto.

Początkowe wrażenia z Porto były nadzwyczajne, od pierwszych minut spodobało mi się miasto, ludzie, a nade wszystko architektura. Na uniwersytecie przyjęto mnie bardzo dobrze. W pierwszym dniu mieliśmy rejestrację i poznaliśmy się z innymi studentami z Erasmusa+. To było piękne… Każdy opowiedział o kraju, z którego przyjechał.

Co do studiów, nie mogę powiedzieć, że tutaj wszystko jest takie łatwe, szczególnie w pierwszym okresie. Należy się przyzwyczaić do innego języka i nowych wykładowców. Najwięcej wysiłku trzeba włożyć w przygotowania do praktycznych przedmiotów, na które składa się wiele zadań. W sumie wszystkie wykłady są bardzo ciekawe i pouczające.

Ale kiedy przychodzi weekend, to jest po prostu niesamowicie, bo tyle pięknych miejsc można odwiedzić w Porto, tym bardziej z nowymi przyjaciółkami z różnych krajów. Ponadto przy każdej okazji podróżuję po różnych imponujących miastach słonecznej Portugalii.

Oczywiście tęsknię za przyjaciółmi, rodziną i uczelnią w Jarosławiu oraz za domem... ale ten okres życia studenckiego na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Jestem wdzięczna PWSTE w Jarosławiu za taką możliwość, zdobyte doświadczenie i niezapomniane chwile!

Alina Shkurko