20170213 20170606 Vlada Kuznietsova Vitalii Kondrenko

W semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017, 9 studentów PWSTE w Jarosławiu przebywało za granicą korzystając z programu Erasmus+. Wśród wybieranych krajów i uczelni znajdują się: Hochschulle für Technik Stuttgart w Niemczech, Politecnica de Cartagena w Hiszpanii oraz Uniwersytet Komeńskiego na Słowacji i portugalska uczelnia IESF - Instituto de Estudos Superiores de Fafe. Poniżej prezentujemy relację dwojga studentów zarządzania – studia magisterskie PWSTE w Jarosławiu. Vlada Kuznietsowa i Vitalii Kondrenko spędzili semestr letni roku akademickiego 2016/2017 w Instituto de Estudos Superiores de Fafe w Portugalii, korzystając ze stypendium Erasmus+.

Przeczytajcie ich relację!

W ramach programu Erasmus+ spędziliśmy jeden semestr (letni) 2016/2017 w Fafe w Portugalii. Śmiało możemy stwierdzić, że wyjazd ten był jednym z najwspanialszych doświadczeń w naszym życiu. Pomimo początkowych obaw, jakie nam towarzyszyły, wymiana ta przebiegła wręcz rewelacyjnie. Pierwsze tygodnie, które z reguły mogłyby się wydawać najtrudniejsze – były wypełnione przyjazną i rodzinną atmosferą. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i chęcią pomocy ze strony wykładowców i portugalskich koleżanek i kolegów.

Wszystkie przedmioty realizowane w tym semestrze musieliśmy zaliczyć w języku angielskim, zarówno w formie prezentacji, referatu, a także zaprezentowania na forum grupy. Dzięki temu mieliśmy możliwość doskonalenia języka angielskiego, poszerzenia wiedzy na temat pomocy społecznej działającej w Portugalii i innych krajach UE, a także zobaczenia tego ze strony praktycznej.
Wymiana ta pozwoliła nam poszerzyć horyzonty, zwiedzić kawałek świata, a także zawrzeć znakomite znajomości, nie tylko portugalskie. Poznaliśmy osoby z Litwy, Turcji, Bułgarii, Włoch, a nawet z samej Polski. Studiując tutaj, w Fafe, mieliśmy również możliwość zwiedzenia wielkich miast – Porto, jednego z najpiękniejszych miast w Portugalii i wielu innych.
Ponadto, oprócz wyjazdów i zwiedzania braliśmy udział m.in. w spotkaniu międzynarodowym na innej uczelni zorganizowanym przez naszego wykładowcę, Sofię (z Portugalii). Miało ono na celu poznanie podstawowych informacji o Portugalii. My, jako przedstawiciele Polski, zademonstrowaliśmy walory polskiej historii i kultury, a także informacje dotyczące naszej uczelni – PWSTE w Jarosławiu.
Będąc w Portugalii nie sposób nie wspomnieć także o pogodzie. Przebywając tutaj przez jeden semestr przekonaliśmy się, że w Portugalii jest bardzo gorąco ponad +30 stopni.
Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się na ten wyjazd. I wszystkim, którzy się wahają – z całego serca polecamy Erasmusa+! Będąc tutaj nic nie straciliśmy, a tylko zyskaliśmy.
Chcielibyśmy bardzo podziękować PWSTE w Jarosławiu za otrzymanie możliwości wyjazdu na studia zagraniczne oraz przekazane stypendium.

Vlada Kuznietsova i Vitalii Kondrenko

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który ZMIENIA ŻYCIE i OTWIERA UMYSŁY! PWSTE wysyła studentów do zagranicznych uczelni, z którymi podpisano umowy o partnerskiej współpracy! Za realizację wyjazdów odpowiada mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+
Erasmus+ oferuje studentom PWSTE dwa rodzaje wyjazdów: na studia semestralne lub całoroczne do zagranicznej uczelni i na praktykę do zagranicznej instytucji.
NIE CZEKAJ! NIE ZWLEKAJ! DAJ SUSA I SKOCZ NA ERASMUS PLUSA!