Ośmiu studentów zagranicznych pochodzących z Hiszpanii i Turcji przebywających w PWSTE w Jarosławiu w ramach programu Erasmus+, spotkało się ze studentami I roku studiów magisterskich z zarządzania, prezentując swoje kraje i uniwersytety. Wydarzenie zostało zorganizowane i poprowadzone przez mgr Magdalenę Bojarską, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w ramach zajęć dra Dariusza Kłaka. W bardzo ciekawych wystąpieniach goście opowiadali o zaletach studiowania za granicą, zachęcając jednocześnie studentów naszej Uczelni do wyjazdów oferowanych przez program Erasmus+ funkcjonujący w PWSTE w Jarosławiu. Jako pierwszy głos zabrał student zarządzania Emir Koroglu, reprezentujący Wydział Turystyki tureckiego Adnan Menderes University położonego w mieście Aydın, na który składa się 16 wydziałów. Opisano historię Uczelni, porównując koszty utrzymania, które są zbliżone do naszego miasta.
Kolejnym prelegentem był studiujący reklamę i PR Savaş Avci, który opowiedział o Wydziale Komunikacji Uşak University oraz organizowanych tam wystawach, koncertach i festiwalach, a także nowych projektach uniwersyteckich i imponujących miejscach hstorycznych miasta Uşak, znanego z produkcji dywanów. Savaş zwrócił uwagę na Kanion Ulubey, będący zaraz po Wielkim Kanionie, drugim co do wielkości na świecie. Savaş opisał antyczne miasto Blaundus, oddalone o 40 km od Usak, zbudowane przez Macedończyków, którzy przybyli tu po azjatyckiej wyprawie.
W semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017 aż 5 studentów Sakarya University wybrało naszą Uczelnię. Przedstawili oni w kilku prezentacjach swoje Wydziały: Politologii, Informatyki i Technologii Informacyjnej oraz Inżynierii.
Praktykant Recep Budak ze stosunków międzynarodowych przedstawił skarby kultury prowincji Sakarya oraz Wybrzeże Morza Czarnego, nad którym jest położona.
Z kolei Muhammed Altıparmak ze stosunków międzynarodowych omówił życie towarzyskie na terenie kampusu tureckiego Uniwersytetu Sakarya, wraz z piękną infrastrukturą sportową i dydaktyczną. Opisał wiosenne festiwale oraz ciekawą dla studentów możliwość wypożyczania rowerów na terenie kampusu uczelni. Zwrócił uwagę na drużynę piłki nożnej o nazwie Tatankalar, która w roku akademickim 2015/2016 została mistrzem superligi uniwersyteciej.
Mohammed Zaker Nadiri, student administracji publicznej opisał pięć instytutów i 16 wydziałów oraz centrum konferencyjne i bibliotekę otwartą 24/7, gdzie wśród 90 000 studentów aż 3300 stanowią słuchacze pochodzący z zagranicy.
Altymyrat Jorayev z inżynierii systemów informacyjnych opowiedział o swoim kraju, zwracając uwagę na geografię, położenie, sąsiadów oraz niewyobrażalne zabytki większych miast Turcji z bogactwem jej kultury.
Erdem Orhan, student inżynierii elektrycznej i elektroniki omówił Stambuł, największe i najludniejsze miasto Turcji z centrum kulturalnym, handlowym i finansowym, które rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Zaprezentowana została również stolica Turcji -Ankara, drugie co do wielkości miasto i większe uczelnie wyższe.
Spotkanie zakończyło wystąpienie Juana Garcia Gallego, studenta filologii angielskiej z University of Murcia w Hiszpanii. W bardzo entuzjastycznym, pełnym świetnego humoru wystąpieniu, Juan mówił o populacji i położeniu, a także tradycjach hiszpańskich, jak procesja Wielkiego Tygodnia organizowana przez miasto, która jest jedną z najbardziej znanych w całej Hiszpanii. Opisał kolorowy festiwal w Murcji, kiedy mieszkańcy przebierają się w tradycyjne stroje z okazji parady.
Zwrócił uwagę studentów na największy uniwersytet w regionie, będący trzecim najstarszym uniwersytetem w Hiszpanii i trzynastym na świecie. Większość obiektów i budynków uczelni jest rozłożonych na terenach dwóch kampusów: starszego położonego w centrum miasta, którym jest La Merced, oraz większego Espinardo, oddalonego zaledwie 5 km na północ od Murcji.
Informacje te były tak bardzo cenne z uwagi na ten fakt, że studenci naszej Uczelni chętnie wyjeżdżają do Uniwersytetu w Murcji na studia w ramach programu Erasmus+. Obecnie znajduje się tam reprezentant filologii angielskiej PWSTE w Jarosławiu.
Wszystkie wystąpienia naszych Erasmusów były przygotowane na bardzo wysokim i profesjonalnym poziomie merytorycznego zaawansowania.
______________________________________
oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu