20161129

W dniu 29 listopada 2016 r. z inicjatywy mgr Magdaleny Bojarskiej, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, będącej Koordynatorem Instytucjonalnym programu Erasmus+, studenci z zagranicy przebywający w PWSTE w Jarosławiu na semestralnym i dwusemestralnym stypendium w ramach programu Erasmus+ uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Zamku w Łańcucie. Studenci poznali historię Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, będącego jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie on ze znakomitych wnętrz mieszkalnych, jak również niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Erasmusi na własne oczy obejrzeli zespół pałacowy otoczony przez stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, związane z minionym życiem codziennym łańcuckiej rezydencji. Anglojęzyczny przewodnik zaprezentował młodzieży zarówno Zamek, jak i Stajnię i Wozownię.

Na tle pozostałych magnackich rezydencji w Polsce zamek w Łańcucie wyróżnia się bogactwem zbiorów i zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi, czyli ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi.
Studenci obejrzeli oryginalne wyposażenie najważniejszych sal zamku, przeszli przez Salę Balową, Jadalnię oraz Salę Kolumnową, podziwiając Teatr Dworski i Galerię Rzeźb. Wielkie zaciekawienie wzbudziła wspaniała kolekcja pojazdów konnych z akcesoriami i rzeźba dłuta Antonia Canovy przedstawiająca Henryka Lubomirskiego jako Amora.
Głównym celem wycieczki była integracja zespołu studentów zagranicznych, jak również kształtowanie postaw szacunku do polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz poznanie wybranych zabytków poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”.

______________________________________
oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu